Korte levensschets Cornelis Spoelder werd geboren op 17 augustus 1842 in Abbekerk, een dorp in de omgeving van Hoorn, als jongste zoon van Cornelis Spoelder (1800-1871) en Bregje Stam (1801-1878), gehuwd op 1 mei 1826 te Wijde- nes. Zijn vader had daar van 1826 tot 1858 een smederij.4' Deze Westfriese, protestantse Spoeldertak was afkomstig uit het buurschap Spoolde in de omgeving van Zwolle. Leden van deze familie staken omstreeks het mid den van de 18de eeuw vanuit Hasselt de Zuiderzee over en vestigden zich in West-Friesland (Hoorn en omgeving). In 1897 heeft Spoelder de genea logische kennis over zijn familie in een cahier uitvoerig vastgelegd. Hij baseerde zich hierbij onder meer op gegevens die hij volgens mondelinge overlevering van zijn vader als kind had vernomen. Zo zou in het midden van de 18de eeuw een Spoeldertelg getrouwd zijn met een nazaat van de befaamde Lambert Meliszoon, die in 1573 zijn moeder per slede door de barre koude vanuit Zaandam op heldhaftige wijze via de linies van de Spanjaarden in Hoorn in veiligheid wist te brengen.5' Het gezin van de smid Spoelder in Abbekerk telde negen kinderen, waarvan drie zeer jong overleden. Cornelis was de enige uit dit gezin die West-Friesland achter zich liet en zich tot een hogere maatschappelijke positie wist op te werken. Van zijn jeugdjaren in Abbekerk is weinig be kend, maar in een uitgebreid handgeschreven reisverslag van een bezoek aan zijn geboortedorp op 25 juli 1898 komen herinneringen aan zijn jeugd op boeiende wijze tot leven. Hij maakte deze nostalgische tocht in gezel schap van zijn 12-jarige zoon Cornelis Jr., die toen op het punt stond naar het Haarlems Gymnasium te gaan. Spoelder wilde nog eenmaal zijn ge boortedorp terugzien en bezocht onder meer op de 'doodenakker' naast de kerk het graf van zijn ouders: 'Bij het graf van de oudelui bleven wij staan, wij ontblootten het hoofd en zeiden niets, al het goede van vader en moeder in mijn leven genoten schoot mij te binnen, en als er een wensch bij mij opwelde, dan was het deze: dat mijn zoon ook eens zoo aan mijn graf zou kun nen staan. Zij deze eenvoudige menschen waren met eere in het graf gelegd, hunne kinderen, waarvoor zij gespaard en bezuinigd hadden, een ongerepte naam nalatende.' Spoelder koos in 1859 op zeventienjarige leeftijd voor een loopbaan in het onderwijs. In het begin van de 19de eeuw kwamen onderwijzers meestal HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 116