'Mijn oordeel over uw geliefden zoon is zeer gunstig: hij is een fat soenlijk jong mensch en gedraagt zich zóó dat het niets te wenschen overlaat. Opgeruimd en gepast vrolijk als hij is gaat hij als kind met mijne vrouw om en weet hij zich zeer goed naar de Leerdamsche gebruiken te schikken. Op de school doet hij goed zijn best zoodat hij tot veel genoegen van mij werkzaam is en de beste getuigen van hem kan gegeven worden.' Op 7 april 1861 ontving hij aldaar de akte van bekwaamheid als hulpon derwijzer. Vervolgens was hij als hulponderwijzer werkzaam in achter eenvolgens Schagen, Heinkenszand en Arnhem. Op 1 oktober 1866 keerde hij terug als hulponderwijzer te Oostwoud. Hier bleef hij tot 1 december 1871, waarna hij het openbaar onderwijs definitief vaarwel zei. Maar in middels had hij wel de basis gelegd voor een succesvol beroep in de parti culiere sector van het onderwijs. Omstreeks 1870 trok in Haarlem de economie weer aan en veel bedrij ven vestigden zich in de stad. Door de toename van werkgelegenheid in de tweede helft van de 19de eeuw nam het bevolkingsaantal toe. In 1859 telde Haarlem nog 27.719 inwoners, in 1899 was dit meer dan verdubbeld en opgelopen tot 64.097. Aan het begin van deze economische bloeiperi ode verhuisde Spoelder in 1872 vanuit zijn vorige woonplaats Midwoud naar Haarlem. Op 16 april 1872 werd hij ingeschreven in het bevolkingsre gister van Haarlem. Hij was hiermee de eerste Spoelder die zich in Haar lem vestigde. Inmiddels had hij al een zekere maatschappelijke welstand bereikt. In de Adresboeken der stad Haarlem staat vanaf 1873 voor zijn naam een kruisje afgedrukt ten teken dat hij 'welstandskiezer' was voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en voor de Gemeenteraad. Tot 1887 kende ons land immers het censuskiesrecht en bezaten alleen die mannen kiesrecht die een bepaald minimum aan belasting betaalden. Van 1873 tot 1881 woonde Spoelder aan de Gedempte Oude Gracht 68, gekocht voor 5000 (deels gefinancierd met een lening binnen de fami lie), waar hij in januari 1873 als instituteur begon en zijn eerste vijf jon gens in huis nam. Thans is op de benedenverdieping van dit pand Van Wonderen Schoenmode gevestigd.6' In 1881 verhuisde Spoelder naar het aanzienlijk grotere, uit de 18de eeuw daterende patriciërshuis Gedempte Oude Gracht 103.7' Dit pand met vrije uitgang in de Schagchelstraat en met drie verdiepingen (inclusief de zolderverdieping) kocht hij van de plantkundige Frederik Willem van Eeden (1829-1901), Algemeen Secre- HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 118