Onder gewijde grond Het ontstaan en de historie van de plek waar de Kathedrale Basiliek St. Bavo is gebouwd In 1853 werd in ons land de kerkelijke hiërarchie hersteld en werd Haar lem weer bisschopsstad.1' In de zestiende eeuw was Haarlem ook een bisschopsstad en was de Grote of St.-Bavokerk op de Grote Markt de bis schopskerk of kathedraal. Dat heeft echter maar kort geduurd, van 1559 tot 1573. In laatst genoemde jaar werd de kerk tijdens de 'Haarlemse Noon' door de protestanten geconfisqueerd. Door de Reformatie kwam aan de openbare uitoefening van de katholieke godsdienst in de Nederlanden nagenoeg een einde. Toen dus in 1853 de kerkelijke hiërarchie was hersteld had het bisdom Haarlem weer behoefte aan een kathedraal. Over de St. Bavo op de Grote Markt kon men niet meer beschikken en daarom werd de St. Josephkerk in de Jansstraat bestemd tot kathedraal. Vanwege de grote bloei die het katholicisme beleefde voldeed deze kerk al gauw niet meer. Al snel werd daarom en ook vanwege de behoefte aan een kerk van meer kathedrale al lure aan een passende, nieuw te bouwen kathedraal gedacht.2' Men ging op zoek naar een geschikte locatie daarvoor. Uiteindelijk werd gekozen voor een terrein dat aan de zuid-westzijde van de binnenstad lag aan de Leidsevaart. In 1895 werd begonnen met bouw van de kathedraal en in 1930 was het werk klaar. Ontstaan van het gebied De plek waar de kathedraal staat, is oorspronkelijk een strandvlakte, die zich tussen de strandwallen van Haarlem en Bloemendaal bevindt, (zie afb. 1) Strandwallen zijn langgerekte ongeveer noord-zuid lopende brede zandbanken die min of meer evenwijdig aan de hedendaagse kust lopen. De strandwal waarop Haarlem ligt is circa 3200 voor Christus gevormd, die waarop Bloemendaal ligt circa 3000 voor Christus.3' In het Hollandse kustgebied liggen meerdere van dergelijke strandwallen in reeksen naast ANDRÉ NUMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 11