met een goede reputatie, waarover Van den Huil ons in zijn autobiogra fie uitgebreid informeert. Deze school was gevestigd aan de Jansstraat (nu nr. 36, Dagcentrum van de Janskliniek) naast de St. Janskerk en werd in 1832 overgenomen door J.G. Scholten tot deze er in 1855 mee stopte.20' Daarnaast telde Nederland in de eerste helft van de 19de eeuw een aantal exclusieve en dure kostscholen waar de elite haar kinderen naar toe zond, zoals het door P. de Raadt (1796-1862) geleide Instituut Noorthey in Voor schoten. De kleine katholieke elite in ons land stuurde haar zonen tot ver in de 20ste eeuw naar kostscholen in Katwijk (later Katwijk de Breul in Zeist), Rolduc, Nijmegen (Petrus Canisius) en Hageveld (Heemstede). De Wet op het Middelbaar Onderwijs van 1863 bracht de invoering van de Hoogere Burger School (h.b.s.) met zich mee. Dit betekende een belangrijke verandering voor het scholenstelsel. De rijksoverheid trad voortaan op als financier, hetgeen voor de ouders een aanzienlijke verla ging van de kosten van middelbaar onderwijs tot gevolg had. In 1864 werd in Haarlem in 1864 een h.b.s. met vijfjarige cursus opgericht, gevestigd aan de Jacobijnestraat, aanvankelijk in hetzelfde pand als het Gymnasi um.21' Deze rijkssubsidiƫring betekende op den duur de doodsteek voor het particulier onderwijs, dat in feite werd weggeconcurreerd. Het ver anderingsproces in het lager onderwijs verliep trager. Pas na 1878 droeg de rijksoverheid substantieel bij aan het lager onderwijs, en dit was zeker het geval toen met ingang van 1 januari 1901 de algemene leerplicht voor kinderen tot 12 j aar van kracht werd. Particulier onderwijs in Haarlem In 1851 waren er in Haarlem zo'n dertien particuliere scholen, de zogehe ten scholen voor bijzonder onderwijs. Het schoolgeld dat deze scholen vroegen, varieerde van 40 tot 150 gulden per jaar. Ter vergelijking: een arbeider of ambachtsman verdiend ongeveer 7 a 8 gulden per week. We weten weinig van de dagelijkse gang van zaken op deze scholen die vaak talrijke leerlingen hadden. De schrijfster en journaliste Amy Geertruida de Leeuw (1843-1938), pseudoniem voor Geertruida Carelsen, beschrijft in haar Oud-Haarlemsche Herinneringen hoe de school van Bovenmeester Geerligs er omstreeks 1850 uit zag:22' 'Het schoolgebouw, waarvan alle hoekjes vast in mijn geheugen zijn geprent, was een eenvoudig woonhuis, schuins tegenover de Stoof steeg. De twee benedenkamers en de twee ruimere bovenkamers JAN SPOELDER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 125