'In de Kleine Houtstraat was een kleine, deftige "Fransche school" van Madame Bogaerts en op het Spaarne tusschen de Melkbrug en de - toen zoo mooie! - Langebrug een kost- en dagschool van de heeren Kool van Kasteele. Kostscholen waren toen nog talrijk en jongens, die naar Breda of Willemsoord wilden, bezochten de h.b.s. gewoonlijk niet, maar vonden hun opleiding op bekende instituten, zoals bij voorbeeld dat van de Jong in Nijmegen.'27) Swaen beschrijft hier dus een situatie die hij zelf als kind nog had mee gemaakt, maar die binnen enkele decennia volkomen zou zijn veranderd. Tegen het eind van de 19de eeuw had de h.b.s. haar positie in onderwijs land verworven, de rijkssubsidiƫring van het openbaar onderwijs maakte het volgen van openbaar voortgezet onderwijs voor velen toegankelijk en als gevolg hiervan waren de particuliere onderwijsinstellingen op hun re tour. Spoelder als instituteur Tegen de achtergrond van deze ontwikkelingen moet men ook Spoelder als 'instituteur' zien. Hij was geen 'instituteur' in de zin dat hij een dag- of kostschoolhouder was, waar onderwijs werd gegeven. Hij was eerder het hoofd van een heel kleinschalig internaat of pensionaat. Zijn kost leerlingen gingen elders in de stad naar school: naar de openbare oplei dingsschool voor het Middelbaar of Hooger Onderwijs van H.M. Hub- regtse in de Wilhelminastraat, nr. 43A ('Eerste Opleidingsschool voor Jongens' ook wel het 'Jonge Heeren Instituut' genoemd)28' of de h.b.s. in de Jacobijnestraat dan wel het Gymnasium aan het Prinsenhof. Maar als oud-onderwijzer zal Spoelder er thuis ongetwijfeld streng op hebben toegezien dat zijn pupillen hun huiswerk altijd naar behoren maakten, hij zal hen hebben overhoord en waar nodig hebben geholpen. In zijn werkzaamheden werd hij bijgestaan door een of twee assistenten ('secon danten' was hun toenmalige benaming), zoals blijkt uit een in haar soort unieke groepsfoto van Spoelder met zijn pupillen die op 13 juni 1880 door Binger's Photographische Inrichting (gevestigd aan de Gedempte Oude Gracht 47) is gemaakt. HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 128