3°°»- Het totaal aan inkomsten over deze periode van een heel jaar bedroeg het toen niet onaanzienlijke bedrag van 8530. Voor de meeste jongens waren de pensionkosten 600 a 700 op jaarbasis, in halfjaarlijkse ter mijnen te voldoen. Ter vergelijking: de Dag- en Kostschool van B.M. Kool van Kasteel aan het Spaarne kostte op jaarbasis 800 voor het internaat en 140 voor de externen, en een pupil 'in de gehele kost' bij J. Smits in de Jansstraat bedroeg 600 per jaar. Spoelder hanteerde geen vast tarief en het jaarbedrag zal per jongen in onderling overleg met de vader of diens gevolmachtigde zijn vastgesteld. Een uitzondering was Jaimé Sproek uit Curasao die een all-in som van 1200 gulden verschuldigd was. Bij alle overige jongens kwamen naast de pensionkosten immers ook nog eens de persoonlijke uitgaven. Deze uitgaven staan in de kasboeken per leer ling gespecificeerd en geven een goed beeld welke extra kosten er naast de pensionkosten verschuldigd waren. Veelal liepen deze uitgaven per leer ling op tot ca. 300 op jaarbasis. Deze kosten zijn in grote lijnen in ver schillende categorieën te onderscheiden: Kosten van schoolgeld voor de h.b.s. of het Gymnasium en de schoolbe- hoeften. Bij iedere kostleerling staan de kosten voor de schoolboeken per titel gespecificeerd. Kosten voor kleding en persoonlijke verzorging: een jacquet, vest en lan ge broek ('pantalon') voor 44,50; een buckskinpak voor 42; een paar bottines (halfhoge rijglaarsjes) 6 en een strohoed 2,75; een halfjaar abonnementbij de kapper kostte 1,20. Naam Herkomst Pensionkosten per jaar in guldens Breebaart Winkel 600,- K. Breebaart Winkel 600,- G.C. Debrot Curagao 700,- George Francisco Debrot Curagao 700,- Ian Matthias Debrot Curagao 700,- D. Schuitemaker Grosthuizen 600,- J. Sproek Curagao t2oo,- (voor alles) G. Stapel Sijbecarspel 600,- G.D. Thierens Hem 600,- A. Weeder Oostwoud 400,- Dirk Weeder Oostwoud 700,- J. Weeder Oostwoud H.W. Weisz. Amsterdam 400,- H. Zijp Oostwoud 700,- (voor alles) JAN SPOELDER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 133