Het moge duidelijk zijn dat ruim 135 jaar later het karakter van het genre 'Sinterklaasgedicht' niet wezenlijk is veranderd. Er werd ook gemusiceerd. Daarvoor was een piano beschikbaar die Cornelis Zijp bij zijn komst in 1873 had meegebracht. In een schriftelijke gelukwens van diens vader Jan Zijp ter gelegenheid van Spoelders 32ste verjaardag op 17 augustus 1874 werd hem deze piano als een 'verjarings present' aangeboden. Sommige jongens van wie de ouders in het buitenland woonden, gin gen in de zomervakantie mee uit logeren bij de ouders van medepupil len. Anderen maakten in de zomer vakantiereizen naar het buitenland: een tweeweekse reis langs de Rijn in 1882 (ƒ100), een bezoek aan Parijs 473,45) of een vakantie in Zwitserland in 1879 200). Een keer was huize Spoelder in diepe rouw gedompeld. Na een kort stondige ziekte overleed op 19 april 1885 de veertienjarige Georgito Debrot uit Curasao aan de gevolgen van roodvonk. Deze droevige gebeurtenis zorgde voor grote consternatie. Het huis moest worden gedesinfecteerd en de kamer van de overledene werd opnieuw geschilderd en behangen. Georgito kreeg een begrafenis eerste-klasse: een lijkkoets, vier volgkoet sen met elk twee paarden, veertien dragers, vier palfreniers. Alle kosten zijn precies gespecificeerd en bedroegen in totaal het toen hoge bedrag van bijna 400. Dit overlijden moet op alle huisgenoten een diepe indruk hebben gemaakt. Ook na hun vertrek bleef Spoelder soms betrokken bij zijn oud-pu pillen. Zo was hij gedurende enkele jaren een soort voogd van Corne lis Reedijk, wiens ouders in Batavia woonden, toen deze als cadet op de Koninklijke Militaire Academie in Breda zat. De uniformkosten staan precies genoteerd: een 'buitenmodelpak' (een uniform) van officierslaken a 58, een stalen infanteriesabel met schede a ƒ12,75, een uniformpet a 3,25 met een kartonnen pettendoos voor het luttele bedrag van slechts 25 centen. Bij verlof had de cadet Reedijk in Haarlem een pied a terre aan de Gedempte Oude Gracht. Een enkele keer blijkt uit een korte vermelding in de kasboeken het persoonlijk oordeel van Spoelder over zijn pupillen. Zo vermeldt hij dat D. Schuitemaker in 1883 'op de meest eervolle wijze' vertrok, maar hij had soms ook minder goede ervaringen. Over Hugo Schone, vertrokken op 12 juli 1880, tekent hij op: 'noch hij noch zijn Vader laten aangename herin neringen achter' en over Geldof Daey Ouwens: 'Niet eervol van hier ver trokken den 5 September 1881.' Maar het kon nog erger, zoals over Hen drik Weisz. die na een verblijf van zeven jaar op 6 april 1884 vertrok: 'Hij JAN SPOELDER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 137