L - Een "»m Spoelder als rentenier De kasboeken lopen tot 1891. Er zijn dan nog veel blanco pagina's over, maar naar alle waarschijnlijkheid is Spoelder in dat jaar gestopt met het houden van kostleerlingen. Mogelijk speelde het gegeven dat het regu liere voortgezet onderwijs aan het eind van de 19de eeuw zodanig was ver beterd dat het kostschool/huis-model geleidelijk verdween, hierbij ook een rol. Daarnaast stelde zijn financiële positie hem in staat te gaan rente nieren in de letterlijke zin van het woord. Hij leefde van de rente van zijn eigen vermogen, dat deels belegd was in aandelen en dat deels bestond uit verstrekte leningen waarvan hij rente trok. HIK"' m H I C V O O dat het De Aardrijkskunde is de kennis van het aardrijk (ran ^"awdêta de wTOnptaaUi van°de menschen en vele andere U Dedoppérvlakte van de aarde bestaat nit land en water. Het land wordt verdeeld in 5 groote deelen, die men wereld deelen noemt. De werelddeelen zyns Europa, Azië, Afrika, Amerika, Australië. Het werelddeel, waarin wij leven, heet Europa. Elk werelddeel wordt verdeeld in landen. Een land is een gedeelte van een werelddeel, dat door een zonder volk bewoond wordt. Het land waarin wij wonen, heet Nederland. Pon TTfVllr is pene verzameling van menschen, die meestal dezelfde taal spreken en naar dezelfde wet of door denzelfden Vorst geregeerd worden. Het volk, waartoe wij behooren, zijn de Nederlanders. De Vorst, die ons regeert, is Koning Willem IH. Elk land is weder verdeeld in kleinere deelen. De deelen van ons land heeten provinciën. De provincie, waarin wy leven, heet Eene stad is de woonplaats van meestal een groot getal menschen, en waar de huizen in vroeger tyd door een muur omringd waren. Was zulk een muur overal gesloten f De stad, waarin wy wonen, heet Een dorp is de woonplaats van meestal een kleiner getal menschen, en waar de huizen ook in vroeger tijd met door een omringd n land, of Het dorp, waarin wy wonen, heet Eene hoofdstad is de voornaamste stad van e< ook: de stad waar het verblijf der landsregeeriog is; De hoofdstad van ons land is Amsterdam. Het verblijf der Kegeering van ons land (de residentie van onzen Koning) is 's Gravenhage. Eerste bladzijde van het Kort begrip der Aardrijkskunde door A.A. Holst (Amsterdam 1875), waarop Spoelders pupil Jaimé Sproek zijn naam heeft geschreven, ca. 1880. JAN SPOELDER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 141