van lezers, met name op het gebied van de geschiedenis, de genealogie en de taalkunde.35' Opmerkelijk is het vrijwel geheel ontbreken van de Nederlandse lite ratuur, alleen de werken van Cats, Tollens en De Genestet staan vermeld. Werken in het Frans, Duits en Engels komen op zijn lijst in het geheel niet voor. Een enkele titel lijkt een vreemde eend in de bijt, zoals een Woorden lijst Hollandsch-Papiamentsch. Dit boek zal ongetwijfeld in Haarlem zijn achtergelaten door een van de uit Curagao afkomstige kostleerlingen. De inhoud van Spoelders boekenkast weerspiegelt in feite de smaak en de voorkeuren van de burgerij in de eerste helft van de 19de eeuw.36' Waarschijnlijk behoorden de meeste boeken in deze kast op de overloop tot zijn studiecollectie. Het is in ieder geval bekend dat er in huize Spoel- der ook andere boeken aanwezig waren, zoals de verzamelde werken van Jacob van Lennep (1802-1868) en Jules Verne (1828-1905), alle in de beken de blauwe bandjes, die tot op heden nog in de familie aanwezig zijn.37' Ook Spoelders pupillen zullen dit soort boeken hebben gelezen. De ge gevens ontbreken om precies vast te stellen welke boeken er verder aan wezig waren. Spoelders echtgenote had in ieder geval een grote belang stelling voor alle Europese vorstenhuizen en las The London Illustrated News. Spoelder is overigens geen lid geweest van het deftige Haarlemse Leesmuseum. Zijn naam komt ook niet voor in de introductieboeken van deze instelling die van 1861 tot 1914 heeft bestaan. Verder is niet meer na te gaan in hoeverre door Spoelder en zijn echtgenote gebruik werd ge maakt van de rijk gesorteerde boekhandelsbibliotheken die in de tweede helft van de 19de eeuw een bloeitijd beleefden.38' De bibliotheek is na Spoelders overlijden in 1925 grotendeels overge gaan in het bezit van zijn zoon Cornelis, de classicus en Haarlemse rector. Na diens overlijden in 1958 is een eerste gedeelte, waaronder met name de boeken op het gebied van de Klassieke Oudheid, in mei 1959 bij Bur- gersdijk Niermans in Leiden onder de hamer gekomen. Een tweede gedeelte werd in 1968 geveild, eveneens bij Burgersdijk Niermans. Van beide veilingen zijn de catalogi, de lijsten met opbrengsten en de eindaf rekeningen bewaard gebleven. Een beperkt aantal boeken, waaronder de stadsbeschrijvingen van Haarlem door Ampzing en Schrevelius, Loosjes' Hollands Arkadia met handgekleurde gravures en het fraaie platenboek in leporello-vorm (uitklapbaar harmonicaboek) van de Optocht gehouden te Haarlem den ïen April 1872 (ook het jaar waarin Spoelder zich in Haarlem vestigde), is in de familie bewaard gebleven en wordt tegenwoordig door schrijver dezes nog altijd gekoesterd. Habent suafata libelli!40' HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 144