het eg, is onderzoek gedaan in het archief van deze instelling om zo meer te weten te komen over de geschiedenis van beide. Uit dit onderzoek blijkt dat het aangekochte perceel grond én het pad eeuwenlang in het bezit zijn geweest van het gasthuis. In het zeer fraaie kaartboek met de titel: Kaartboek der landerijen van het St. Elisabeths Gast huis gemeten door Pieter Bruijnsz. uit 1583, waarin alle percelen land staan opgetekend die het eg op dat moment in bezit had, bevindt zich een kaart waarop o.a. de in 1894 door het Bisdom Haarlem aangekochte perce len grond zijn weergegeven.4' In elk perceel van het EG staat vermeld wan neer het in haar bezit is gekomen en in sommige gevallen ook van wie het is gekocht, (zie afb. 3 en 4) Uit de kaart blijkt dat het perceel grond waarop de kathedraal nu staat, in twee delen aan het gasthuis is gekomen. Het eerste deel (2/s) werd in 1415 gekocht van ene Willem van der Wouden, het tweede deel (3/s) werd in 1560 gekocht van Gerrit Eefs. Het totale perceel was groot 1177 roeden 6 voeten en 8 duimen (1,67 ha). Op de kaart staat ook het hierboven ge noemde pad getekend. Bij het pad staat de naam 'Grieten Laen vermeld. In perceel 4 staat onderaan vermeld dat deze laan en het perceel grond een leen was van de Heren van Brederode. We komen daar op terug. In een kaartboek van het eg uit 1635 bevindt zich een kaart van onge veer hetzelfde gebied met daarop ook het pad en het betreffende perceel grond getekend.5' Op deze kaart is na 1657 de Leidse (trek)vaart ingete kend. Ten behoeve van de aanleg van deze vaart, uitgevoerd in opdracht van de gemeenten Leiden en Haarlem, heeft het eg toen delen van haar grondbezit moeten afstaan. Uit de kaart blijkt overigens dat het perceel dat ten zuiden van perceel 3 ligt (zie de kaart van 1583) ook in bezit van het gasthuis gekomen is. Wanneer dat is gebeurd staat helaas niet op de kaart vermeld. Naspeuring in de archieven hiernaar bleek ondoenlijk omdat de transportregisters uit de betreffende periode niet zijn geïnventariseerd (geklapperd), waardoor het een zoeken naar een speld in een hooiberg is. Wel zijn in de archieven nog oudere gegevens aanwezig met betrek king tot de laan en de percelen grond. Zo is in een oorkonde uit 1331 spra ke van een 38 morgen groot leengoed (ca. 32 ha.) dat ten westen van de oude binnenstad van Haarlem moet hebben gelegen.6' Een leengoed is een onroerend goed (of zakelijk recht) dat door de leennemer in leen wordt gehouden van zijn leenheer, in dit geval de graven van Holland. Aan de zuidzijde grensde het leengoed aan ver grieten vene, wat betekent 'het veen van vrouwe Margriet'. Vermoedelijk wordt hiermee jonkvrouw Margriet of Margaretha van Zaanden bedoeld, want in een oudere oor- HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 14