Nota van J.D. Zocher Jr. voor de bouw van Sparrenheuvel In de literatuur over de buitenplaats Sparrenheuvel te Bloemendaal wordt altijd aangenomen dat J.D. Zocher Jr. (1791-1870) de architect was, maar zekerheid bestond daarover niet.1' Onlangs kwam ik in een stapeltje documenten dat ik voor mijn anti quariaat kon aankopen, de kwitantie van Zocher tegen die aan de twijfel een einde maakt. De kwitantie is getekend door Zocher en gedateerd Am sterdam 30 mei 1824 en luidt: Ontfangen van den heer Willem Hendrik Backer drie en dertig duizend vijfhonderd negen en sestig guldens, negentig cents ter volkomen voldoening voor voltooide gebouwen op de Hofstede Spar renheuvel, aanleg van partijen op dito hofstede en De Rijp en geleverd plantsoen tot op dato dezes. Zegge 33.569,90.' Het betreft dus de bouw van gebouwen op het landgoed Sparrenheuvel, de tuinaanleg van Sparrenheuvel en van het aangrenzende De Rijp - ook eigendom van W.H. Backer - en door Zocher geleverd 'plantsoen', dat wil zeggen bomen en struiken. Deze laatste post is nader gespecificeerd in een bijlage: 'Nota van plantsoen geleverd aan den Weledele Geb. Heer Backer Huigens op de Hofsteede Sparrenheuvel en De Rijp, door J.D. Zocher.' Vanaf juni 1823 tot en met april 1824 was door Zocher voor een bedrag van 843,20 geleverd. Dit betrof uiteraard sparren, maar nog een groot aantal andere bomen en heesters. Een complete opsomming met de toen berekende prijzen luidt als volgt: 69 zilversparren a 1,50 24 ordinaire sparren a 1,20 8 pinus larix a 1,50 A.G. VAN DER STEUR 162

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 164