Nieuws over gevelstenen Bakenessergracht 71 De architectuur van classicistische vormen gecombineerd met rondbo gen wordt ook wel aangeduid als romantisch classicisme of'Rundbogen- stil'. Het duidelijkst is de toepassing van rondbogen bij utilitaire gebou wen, zoals bij de Haarlemse Brood- en Meelfabriek gebouwd in 1876. Bart Uittenhout beschreef in 1991 in het boek Van korrel tot brood, een gedenk boek ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek, de geschiedenis van het pand en haar gebruikers. Het vol gende is daaraan ontleend. Op 4 mei 1866 richtten de vennoten J.J. Sneltjens en I.E.F.B Sluijter- man van der Loo de N.V. Haarlemsche Brood- en Meelfabriek op met als doel 'het bakken van goed en deugdzaam brood tegen billijken prijs, tot het malen van graan, zowel voor eigen rekening als tegen loon voor an deren.' Aanvankelijk bevond de bakkerij zich in de tuin van het woon huis van Sneltjens, ongeveer op de locatie van het huidige gebouw aan de gracht. Geleidelijk wist het bedrijf verschillende aangrenzende percelen te verwerven en in 1876 werd een geheel nieuw fabrieksgebouw in neo- romaanse rondbogenstijl opgetrokken naar ontwerp van architect Van Dijk uit Capelle aan den IJssel. In 1896 werd het pand verhoogd met een verdieping tot vijf bouwlagen. Het bouwwerk deed dienst als graan- en meelpakhuis en er was een eigen maalderij in ondergebracht. De bakkerij bevond zich in een laag gebouw achter het pand. Van 1948 tot 1988 zat Drukkerij Planeta in het gebouw. Daarna werd het gekocht door woningmaatschappij Ymere, die het verbouwde tot tien ap partementen. Het werd een Rijksmonument mede omdat het waarschijn lijk het enige bewaard gebleven gebouw van een broodfabriek van dit type in ons land is. De stichting sgvh heeft Ymere kunnen overtuigen dat het heel jam mer zou zijn als de oude gevel reclame niet meer zou worden hersteld. 174 MARTIN BUSKER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 176