Rdrie Restauratietechnieken heeft de opdracht gekregen met als uitvoe rend restaurator Raymund Bervoets. Op de gevel boven de entree was nog goed te zien dat er letters had den gezeten. Aan de ondergrond kon je zien dat de letters vroeger met specie waren gemodelleerd. Een kunstige en tijdrovende klus. Er waren hele goede aanknopingspunten om de juiste vorm van de letters terug te krijgen. Raymund begon met de ondergrond schoon te borstelen en met potlood de letters te tekenen. Hierna werden de letters ingeslepen en wat uitgehakt om een goede hechting met de ondergrond te verkrijgen. Toen begon het boetseer en snijwerk. Uiteindelijk werd alles in kleur geschil derd samen met de gehele onderkant rondom de toegangsdeuren. Alleen de laatste handeling om de letters iets meer contrast te geven om ze iets meer te laten spreken is nog niet gebeurd. Dat zal in 2012 plaats vinden. Friese Varkensmarkt 14 In 1874 kochten de gebroeders Willem en Cornelis Bremer de molen Het Fortuin om op dat terrein een houtzagerij te beginnen. Vanwege de aan leg van de verhoogde spoorbrug moesten zij in 1903 het terrein verlaten. Zij vestigden zich zo'n honderd meter zuidelijker aan de Friese Varkens- markt waar een schildering aan de muur aan het verleden herinnerde. Maar in 2011 was die plotseling verdwenen. Houtmarkt 7 Het perceel Houtmarkt 7 en de er achterliggende percelen van de voorma lige Fietsenfabriek, eigendom van de gemeente, waren zo langzamerhand een doorn in het oog. Zo vervallen zag het er uit. Het casco, het dak, goten en de voorgevel, werden gerestaureerd. Hierbij werd de gehele voorgevel ontdaan van het stucwerk en weer nieuw opgezet. In 1607 begon in dit pand bierbrouwerij 'Het Scheepje'. Deze bleef be staan tot het begin van de twintigste eeuw. Door de steeds toenemende concurrentie en het gebrek aan middelen om te moderniseren werd het bedrijf in 1913 genoodzaakt te sluiten. Aldus verdween een eeuwenoude Haarlemse industrie. Het enige wat overbleef waren diverse gevelstenen van oude brouwerijen in de stad. Zoals u in het Jaarboek van 2008 heeft kunnen lezen is de sgvh eige naar van de gevelsteen 'De Korendrager' en de sluitsteen 'Het Scheepje' en deze hebben een mooie plek gekregen op de Houtmarkt respectievelijk in nr. 7 en nr. 5. Zoveel mogelijk op hun oorspronkelijke plekken. HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 178