Het gevelbeeld van St. Antonius van Padua verdween naar de opslag in de Waarderpolder. In 2011 is het beeld weer geplaatst. Niet langer in de open lucht, maar veilig achter een glazen venster kijkt Antonius weer als vanouds uit over de stad. En zodra het donker wordt, gaan rond het beeld kunstzonnen op, zodat de patroonheilige van verloren voorwerpen, vrou wen en kinderen altijd in het licht staat. Was men in vroeger eeuwen iets kwijt, dan gold het als zeer raadzaam deze sint aan te roepen. Wie weet, helpt dit nu nog altijd. Zijlvest 29 - De Raakspoort De straat De Raaks is van oorsprong een waterloop. Door de stadsuitbrei ding in de 15de eeuw kwam het Raaksgebied binnen de stad te liggen. Op de kruising van De Raaks met de nieuwe stadsgracht (de Leidsevaart), werden twee torens gebouwd die met een ketting (een 'raaks') over het water een waterpoort vormden. Halverwege de 19de eeuw werd de stads muur afgebroken en in 1866 werden de Raakstorens gesloopt. Tot 1880 werden diverse grachten in het Raaksgebied gedempt (de Raaks in 1868). Hierdoor zijn o.a. de straten Keizersstraat en Wilhelminastraat ontstaan. In 1885 bouwde The Imperial Continental Gas Association (icga) een fabriek op het terrein tussen Vestesteeg, Voldersgracht en de stadsgracht. Deze gasfabriek leverde aan heel Haarlem energie. In 1902 beëindigde de gemeente de overeenkomst met de fabriek en werd deze gesloopt. Op het terrein van de gesloopte gasfabriek zijn vanaf 1906 drie scholen gebouwd. De hbs-b aan de Oude Zijlvest 27, de mulo aan de Jacobstraat 2 en de hbs-a aan de Zijlvest 25a. Alle naar ontwerp of onder supervisie van ir. L.C. Dumont, directeur Openbare werken van 1902 tot 1927. Daarnaast zijn er op het terrein twee kerken met hun bijgebouwen gebouwd. Herbestemming van de gebouwen en het terrein was sinds 2000 aan de orde. Na een lange strijd over wel of niet slopen van de hbs-a is de school toch afgebroken. Wel werd besloten dat de ornamenten behouden moes ten blijven en liefst binnen het Raaksproject weer een plek moesten krij gen. Het nieuwe gebouw ontworpen door architect Peter Wilson is gerea liseerd op de hoek van de Raaks en de Zijlvest. Het is een multifunctioneel gebouw en huisvest naast de gemeentelijke kantoren met publiekshal ook een bioscoop. Omdat het gebouw als een blok met een straatje er door is ontworpen ontstonden meerdere gevels waarin de ornamenten konden worden opgenomen. Omdat ik zowel ontwerper bij Stedelijke Projecten als voorzitter van de Stichting Geveltekens Vereniging Haerlem ben kreeg HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 190