gelbeeldig geschilderd worden want je schildert op de binnenzijde van het glas. Hier komt de term achterglasschildering ('verre églomisé') van daan, die wordt gebruikt voor een schildering die op glas wordt gemaakt, waarbij het de bedoeling is het werk dóór het glas heen te bekijken. De achterglasschilder werkt in omgekeerde volgorde; hij schildert éérst de accenten op de voorgrond en eindigt met het schilderen van de achter grond. Uiteindelijk heeft dit het gewenste resultaat opgeleverd namelijk weer een lichtreclame met dezelfde uitstraling die de oude ten tijde van de tentoonstelling had. De lichtreclame krijgt nu een plek in het Histo risch Museum Groot Heiligland 47 te Haarlem. De Kleine Houtpoort - gevelsteen Het Wapen van Holland Bijdrage van Peter van Graafeiland, secretaris sgvh Haarlemsche wallen! Brok vaderlandsche geschiedenis! Kenau Simons, zoudt gij ze ze verdedigd hebben, indien gij hadt kunnen voorzien hoe een sjacherend nageslacht brok na brok er van zoude verkoopen, totdat bijna geen steen overbleefNog in 1873 viel de Kleine Houtpoort voor een bloedprijs van 2075,-. Deze klacht was te lezen in een uitgave van De Gids in 1901. En nog steeds valt het te betreuren, dat de poort verdwenen is. Het is niet de enige stadspoort, die gesloopt is. Alle poorten, behalve de Amsterdamse Poort, zijn in de loop van de achttiende eeuw uit het stadsbeeld verdwe nen, inclusief de stadsmuren. Ze waren simpelweg niet meer nodig. Kleine Houtpoort. 200 HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 202