overgebracht naar het torentje van het voormalige Doopsgezinde Wees huis aan de Kleine Houtweg en die is daar nog steeds te zien. In de Kleine Houtpoort bevonden zich twee gevelstenen met het jaar tal 1571, het bouwjaar van de poort. Of deze stenen al vanaf dat jaartal in de poort aanwezig waren, en daarmee vermoedelijk ook door van Heems kerk ontworpen, is nog niet zeker. Onderzoek zal dit nog moeten vaststel len. Aan de buitenkant van de poort zat Het Wapen van Haarlem ingemet seld, om de passant, voor zover hij het nog niet wist, duidelijk te maken dat hij in Haarlem was aangekomen. De vertrekkende reiziger werd er bij het verlaten van de stad nog maar even op gewezen dat het buiten de vei lige stadsmuren weer gewoon Holland was in de vorm van een gevelsteen met het Wapen van Holland. Deze gevelsteen was aan de binnenzijde van de poort aangebracht. Beide gevelstenen zijn na de sloop van het gebouw in 1873 in het bezit van de Gemeente Haarlem gekomen en tijdelijk opgeslagen. In de jaren zestig van de vorige eeuw werd aan de Kleine Houtweg een nieuw Haarlems museum opgericht; het Museum van Looij. Besloten werd om beide gevelstenen een plaatsje in dit museum te geven. Het Wa pen van Holland werd in een buitenmuur geplaatst en Het Wapen van Haarlem boven de voordeur van het aan de achterzijde van het museum grenzende pand Voorhoutstraat 20. Vrij snel was het Museum van Looij ter ziele. De buitenmuur, waarin Het Wapen van Holland zich bevond, werd gesloopt en de steen werd door de verantwoordelijke aannemer in verzekerde bewaring gesteld. He laas belandde de steen daarna voor vele jaren in een vergeten hoekje van Gevelsteen Het Wapen van Holland. 202 HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 204