Restauraties Restauratie en herbestemming van de Bakenesserkerk Bij drage van Martin Busker Aanleiding tot de restauratie Kerkdiensten vinden allang niet meer plaats in de Bakenesserkerk. De kerk werd in 1997 door de hervormde gemeente afgestoten en samen met de kosterswoning verkocht aan een particuliere kunsthandelaar. Deze heeft de kosterwoning apart verkocht. Ook delen van het interieur, zoals kerkbanken en een paar kroonluchters, zijn van de hand gedaan. De kerk werd daarna af en toe gebruikt voor exposities en recepties. De eigenaar verkocht de kerk in 2005 aan vastgoedontwikkelaar Minerva te Amster dam. In de tweede helft van 2007 werd bekend dat Minerva overwoog om de kerk af te stoten. Door de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders werd al geruime tijd gesproken over het Haarlemse monu mentenbeleid. Eén van de onderdelen van de discussie was de vraag hoe er meer grip kon worden verkregen op herbestemming van monumen tale gebouwen. Tegelijkertijd kwam de buurt in actie en richtte de 'Stich ting Vrienden van de Bakenes' op om een passende bestemming voor de kerk te vinden. In 2008 kocht de gemeente de kerk en werd deze in gebruik genomen als expositieruimte. De toren was al eigendom van de gemeente Haarlem. Ondertussen werd een plan gemaakt voor een passend gebruik van de kerk. Men wilde de kerk 'terug geven aan de stad' en behoeden voor leeg stand en onzekerheid voor de toekomst. Wethouder Chris van Velzen gaf mij de opdracht om van de kerk een kantoor voor het bureau Archeologie te maken met een gedeelte voor bezoekend publiek. Zo ontstond het pro ject: 'Van kerk naar kantoor Archeologie publieksruimte'. Aan Stadsherstel Amsterdam werd gevraagd naar de bouwkundige staat van de kerk te kijken. De conclusie was dat de kerk dringend aan groot onderhoud en restauratie toe was. Na de aanbesteding en nadat de 204

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 206