enkele molenmeesters of poldermeesters als vertegenwoordigers van de ingelanden. In de zeventiende eeuw, met name tussen 1630 en 1670, werden veel polders gesticht. Vaak waren dit combinaties van al sinds de zestiende eeuw bestaande kleine particuliere poldertjes, soms met nog niet eerder ingepolderd land gecombineerd. Ook deze polders kregen een reglement en een bestuur. De polders die in de zeventiende eeuw gevormd werden bleven in de meeste gevallen in de daaropvolgende eeuwen bestaan. Het hoogheemraadschap van Rijnland hield toezicht op de polders. Of de Veenpolder op dezelfde wijze is ontstaan, zoals hierboven be schreven, diende te worden nagegaan. Daarvoor was archiefonderzoek noodzakelijk omdat over de Veenpolder tot nu toe weinig geschreven is.20' Uit dit onderzoek blijkt het volgende. Op 2 april 1629 geven de Hoogheemraden van Rijnland aan de Ingelan den in de Veenpolder toestemming 'dat zij in de voorsegde Veenpolder een watermolen sullen mogen stellen, omme daer mede haere landen drooch te malen.'21' De grondeigenaren in de Veenpolder mogen dus een watermolen bouwen. Dit feit is van belang omdat het moment waarop de eigenaren van de grond bij een waterschap een verzoek indienen om een watermolen te mogen bouwen wordt beschouwd als de datum van oprichting van de betreffende polder.22' Helaas is het verzoek zelf niet te ruggevonden in de archieven van Rijnland, daarom zullen we 2 april 1629 aanhouden als oprichtingsdatum van de polder. Op 8 juli 1633 werd een eerste Reglement op het bestuur van de Veenpolder onder Heemstede en Haar lem opgesteld.23' Naast regels over het schoon en op breedte houden van de sloten en over de molenmeester die de schouw uitvoert, wordt in de aanhef van het reglement ook melding gemaakt van een 'nieuw opge- rechte watermoolen'. De molen moet dus ergens tussen 1629 en 1633 ge bouwd zijn. Het exacte bouwjaar kon helaas niet worden achterhaald om dat de stukken niet bewaard zijn gebleven. Dat de Veenpolder mogelijk al eerder bestond dan het jaar 1629 kan blijken uit het volgende. In de Inventaris van het Archief der stad Haarlem wordt melding ge maakt van een stuk met de titel: 'Anno 1589-1664. Aanstellingen van pol dermeesters in den Veenpolder'.24' Hieruit zou kunnen blijken dat al in 1589 poldermeesters werden aangesteld die de schouw van de polder uit voerden. Helaas kon hierover geen bevestiging verkregen worden omdat het stuk al geruime tijd onvindbaar bleek te zijn. HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 20