in rekeningen niet meer voor. De functiewijziging kan goed de aanleiding zijn geweest tot het vergroten van het gebouw met een tweede beuk aan de zuidzijde. Zoals uit het muurwerk van de zuidgevel al bleek, is er een verschil tus sen de oostelijke en de westelijke helft van de zuidbeuk. In de kap is dit ook zichtbaar aan de wisselende opeenvolging van merken, waarmee de constructiedelen zijn genummerd. Daarnaast zijn op het eerste juk van de oostelijke helft sporen aanwezig van een houten schotwerk, waarmee het gebouw tijdelijk werd gedicht. De zuidbeuk is dus in twee fasen tot stand gekomen, waarvan de oostelijke helft als eerste. Dendrochronolo- gisch onderzoek maakte het mogelijk hier een datering rond 1580 aan te verbinden. De westelijke helft is in de jaren negentig van de 15de eeuw ge bouwd. Sporen op de romp van de toren doen vermoeden dat in de tus sentijd dit bouwdeel is gerealiseerd en vervolgens de restruimte is inge vuld. In de eerste helft van de 16de eeuw wordt de toren voorzien van zijn op vallende zandstenen bekroning. In de jaren tachtig vindt vervolgens de verbouwing plaats van de noordbeuk tot woonhuisjes. De enkele bouw- sporen die hiervan in de noordgevel konden worden waargenomen, wij zen uit dat de pui bestond uit een groot venster, gecombineerd met de toegang (afb. 5). Gezien de hoogte van de bovenzijde van het venster zal er in de woningen een verdieping zijn geweest. Nadat in 1620 eerst de zuid beuk weer als kerk in gebruik is genomen, wordt na het verwijderen van de huisjes en het aanbrengen van een nieuw houten gewelfde noordbeuk in 1638 daaraan toegevoegd. In historische bronnen wordt melding gemaakt van een verbouwing in de jaren zestig van de 18de eeuw, waarbij de kerk enige zondagen was gesloten. Volgens Allan zou het maken van een tribune in de kerk hiervan 4- Gewelfknoppen in het oostelijk deel van de kap van de noordbeuk. Links een Ja kobsschelp, rechts de heilige Antonius in het vuur met een varken. Zijn hoofd, de staf en het boek zijn verdwenen. 216 HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 218