In 1440 zou er sprake zijn van een Onze Lieve Vrouwe gasthuis op Bake- nes, maar verdere gegevens daarover zijn niet bekend. De relatief korte tijd dat het gebouw als gasthuis diende is ook opmerkelijk. Interessant is de vraag of de stichting van het het Jacobsgasthuis aan de Hagestraat in 1437 en twee jaar eerder het Onze Lieve Vrouwe of Barbaragasthuis aan leiding kunnen zijn geweest om de zorginstelling op te heffen. Mogelijk kan aanvullend archiefonderzoek verder licht werpen op de boeiende ge schiedenis van de kerk. Groot Heiligland 26 Bijdrage van Gijs Hoen In een ver verleden was Stadsherstel Amsterdam al actiefin Haarlem: het Begijnhof 20 werd in 1970 gerestaureerd. Najaren van afwezigheid keerde Stadsherstel terug op het Spaarne. Op nummer 11 werd een groot pand verbouwd tot vijf woningen en een bedrijfsruimte, waar nu de Opvoed- P°li is gevestigd. Stadsherstel verwierf aansluitend het rijksmonument aan het Groot Heiligland 26 en een aantal panden aan de Spiegelstraat en de Spaarnwouderstraat. De restauratie van Groot Heiligland 26 is nu klaar. Het betreft hier een object dat bestaat uit drie achter elkaar geschakelde bouwlichamen. Het voorhuis heeft een brede gevel met grote, brede inrijdeuren en een lijst- gevel. Het tussenhuis is één grote zaal, een ruimte die vanwege het bij zondere plafondrooster door de historici wordt beschouwd als oude schuilkerk. Daarachter ligt nog een oud pakhuis van drie verdiepingen met een brede mansardekap. Al met al betreft dit een diepte van ruim 20 meter. Het geheel verkeerde bij aankoop in zeer matige staat. Architectenbu reau Kentie en partners maakte een restauratieplan dat in een nieuw ge bruik met behoud van monumentale onderdelen voorzag. Al bij een funderingsinspectie werd een oude waterput ontdekt. Deze is nu weer prachtig zichtbaar gemaakt door hem af te sluiten met een luik dat voorzien is van beloopbaar glas. Bij de start van de restauratie bleek al snel dat de immens zware bal ken, die de als voormalige schuilkerk aangeduide zaal overspannen, bij de opleggingen totaal verrot waren. Er is gekozen om de balkeinden in de oude houtmaten te herstellen in plaats van herstel met glashberstaven met epoxy vulling. Dit betekende dat zware liplassen moesten worden ge maakt en daarvoor moest de gehele balklaag worden onderstempeld om HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 220