het muurwerk bijeen te houden. Dit is een moeilijke exercitie geworden, die met succes werd afgerond. Ook in het voorhuis was een kunststukje nodig om de balklaag con structief goed op te vangen. De centrale balk onder de vloer van de eerste verdieping bleek min of meer 'op zijn geloof te hangen'. Dit betekent dat het de constructeur (van Eijk act) een raadsel was dat de balk niet om laag was gekomen. Vermoedelijk is er ooit een muur verwijderd, zonder rekening te houden met wat er boven gebouwd en veranderd was. In het achterhuis kon een woning worden gemaakt, die beschikking heeft over de tuin achter het huis. Via een poortje is de gezellige gemeen schappelijke tuin in het woonblok nu ook bereikbaar. De bedrijfsruimte op de begane grond heeft een vluchtweg door deze tuinen. In de vermoe delijk voormalige kerkzaal werd een insteekverdieping gemaakt. Door een spannende schuine hoek blijft het karakter van de ruimte mooi in tact. Het fraaie plafondrooster doet tevens denken aan de religieuze his torie. Doordat de ramen hersteld zijn komt er weer mooi licht binnen in deze ruimte, die niet alleen als kantoor goed geschikt is, maar ook zijn kracht al heeft bewezen als expositieruimte. Robert Lambermont heeft hier de eerste expositie na restauratie gehouden. Onder de naam 'Den kend aan Paaseiland' werden diverse bewegende werken getoond. De muren bleken erg vochtig te zijn op diverse plaatsen. Een stucwerk advies voorzag in een mortel die vochtregulerend werkt. Omdat dit te- RESTAURATIE 2ig

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 221