monumentale Gasthuispoort. Vroeger waren hier aan de Kleine Hout straat drie panden met woningen en op de begane grond winkels geves tigd. Aan het begin van deze eeuw stonden de panden er beroerd bij. Ze waren eigendom van de gemeente en stonden op de nominatie om te worden gesloopt. Over nieuwbouw op deze locatie is lang strijd gevoerd. Plannen met eigentijdse nieuwbouw stuitten op grote weerstand bij de wijkraad Heiliglanden - De Kamp. In 2004 zijn de panden door de ge meente bij inschrijving verkocht met een sloop-nieuwbouwverplichting en de voorwaarde dat de voorgevels behouden dienden te blijven. Architect en huidig stadsbouwmeester, Max van Aerschot, maakte voor de nieuwe eigenaren, projectontwikkelaar Van der Doe Partners, in nauw overleg en overeenstemming met de wijkraad, omwonenden en de stedenbouwkundige een nieuw plan. Dit behelsde de volledige sloop van de bestaande panden en opstallen op de nummers 92, 94 en 96 en nieuwbouw van zeven stadswoningen en drie winkels, waarbij de oor spronkelijke gevels zouden worden teruggebouwd. Max van Aerschot gaat bij zijn ontwerpen uit van het verhaal en de kracht van de plek, de genius loei. Op basis van cartografisch archiefon derzoek ontdekte hij hier een interessante kavelgewijze stedenbouwkun dige ontwikkeling met een sterk wisselende maatvoering. Deze interes sante historische footprint dicteert een wisselende maatvoering van de oorspronkelijke kavels. De Egelantiertuin, gelegen op het terrein tussen het Groot Heiligland en de Kleine Houtstraat, is niet altijd een tuin geweest. Dwars door de Egelantiertuin loopt het Minnebroederspad. Vanaf halverwege de 14de eeuw stond hier het Minderbroederklooster. Na de verwoestende stads brand van 1576 werd het St. Elisabeth Gasthuis erin ondergebracht. In 1930 is het Jolesziekenhuis gebouwd aan het Groot Heiligland. Om dit ziekenhuis te realiseren moesten veel huisjes op het binnenterrein aan de Minnebroederssteeg verdwijnen. In 1949 werd het Joleshuis onderdeel van het Elisabeth's Gasthuis. In wat nu de Egelantiertuin is stonden ba rakken waarin 'lijders aan besmettelijke ziekten' werden verzorgd. In 1970 verhuisde het Elisabeth's Gasthuis naar Schalkwijk. In het oude gebouw is nu het cultureel centrum 'de Egelantier' gevestigd. Het gasthuis is dan wel zo goed als verdwenen, maar de Gasthuispoort staat er nog. De zandstenen poort wordt toegeschreven aan stadsbouw meester Lieven de Key en markeerde de toegang tot het gasthuis aan de Kleine Houtstraat. De poort zat strak ingeklemd tussen de nummers 102 en 98. In 1938 is, met de bouw van een mortuarium naar ontwerp van ge- RESTAURATIE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 223