meentearchitect G. Friedhoff, nr. 98 gesloopt en is de poort verder naar achteren herbouwd om de draai ten behoeve van de bevoorrading van het ziekenhuis mogelijk te maken en zijn de huidige zijvleugels toegevoegd. De Kleine Houtstraat heeft, gelegen in de historische binnenstad, de status van 'beschermd stadsgezicht'. Met die bescherming wordt het be lang van behoud en herstel van cultuurhistorische waarden en de ruim telijke en structurele samenhang van de oude binnenstad onderstreept. Het biedt ook de mogelijkheid om de minpunten te verbeteren en nieuwe kwaliteit toe te voegen. Zo was de kwaliteit van het binnenterrein hybri de, semi-openbaar en door de eeuwen heen wisselend van homogeniteit. Binnenstedelijke corridors, zijstegen en poorten zorgden voor doorsnij dingen, maar genereerden ook spannende doorzichten en zichtlijnen. Bij- en aanbouwen vertroebelden de leesbaarheid, maar behoorden wel degelijk bij de karakteristiek. Het plan van Max van Aerschot bestond uit twee bouwdelen die door een loopbrug zijn gekoppeld. Door deze historisch kenmerkende typolo gie van het voor- en achterhuis, liggen aan de voorzijde de winkelruimtes weer aan de Kleine Houtstraat met daarboven drie stadsappartementen. Het achterhuis is georiënteerd op de Egelantiertuin, waardoor er meer sociale controle en levendigheid ontstaat in en rond dit binnenterrein. Op de eerste en tweede bouwlaag bevinden zich twee parkwoningen en op de derde bouwlaag het parkappartement. De doorgang naar de Egelantier- tuin is gehandhaafd gebleven. De zijgevels zijn overeenkomstig de stede- bouwkundige opzet van hoofd- en zijroutes, gesloten gehouden. De toe gangen van de appartementen liggen hier. Belangrijk voor de wijkraad was dat de winkels aan de Kleine Hout straat weer terug zouden komen ter verbetering van de kwaliteit van de winkelstraat. De originele winkelpuien zijn na de sloop op basis van de bestaande gevels en archiefmateriaal weer teruggebouwd in de oorspron kelijke staat. Achter de oude gevels staat nieuwbouw in een strakke, moderne vormgeving. Archiefonderzoek wees uit dat het pand op nr. 92 oorspronkelijk een fraaie trapgevel had, welke in 1894 is afgebroken. Er is echter besloten de recente gevels terug te bouwen. Toen in 2008 het project werd overgenomen door Scholz Ontwikke ling en Scholz Bouw werd voortvarend gestart met de sloop. Tijdens de sloop zijn alle gevelbepalende onderdelen netjes uit de gevel gehaald en zorgvuldig opgeslagen. De natuursteen en zandsteen elementen die in de gevel zaten, zijn met de hand nagemaakt in Duitsland en de rijk gedetail leerde goot- en dakkapelklossen zijn door timmermannen in opleiding gereproduceerd. Het resultaat is spectaculair. 224 HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 226