Necrologieën Aadvan Ake 30 juli 1947 - 24 september 2011 Met de dood van Aad van Ake heeft Haarlem een soci aal bewogen ambtenaar verloren. Een kind van de jaren zestig dat altijd bleef opkomen voor gewone buurtbe woners. Op zaterdag 24 september 2011 overleed Aad van Ake op 64-jarige leeftijd plotseling in het Kenne- mer Gasthuis aan de complicaties van een ontstoken al vleesklier. Wie Aad's levensverhaal kent, ziet het linkse Haarlemse leven vanaf de jaren zestig tot nu aan zich voorbij trekken. Tegelijkertijd is het een verhaal vol vrolijke anecdotes. Het werkzame leven van Aad van Ake stond in het teken van de stads vernieuwing. In de jaren zeventig kwam hij op voor het behoud van het Rozenprieel toen er vergaande plannen waren om de wijk te slopen. De laatste j aren werkte hij aan de grote renovatie van Haarlem Oost. Aad werd geboren in 1947, twee jaar na het einde van de oorlog. Zijn twee zusjes waren op 21 februari 1945 tragisch om het leven waren geko men. Midden in de hongerwinter gingen Elly en Jenny van Ake met elf andere Haarlemse kinderen op weg naar pleeggezinnen in Graft-De Rijp waar meer voedsel was dan in de stad Haarlem. Het transport werd op touw gezet door de firma Enschede die zo de kinderen van het personeel wilde helpen (Aad's vader werkte bij de gelddrukker). In de buurt van Alk maar werd de bestelauto met de dertien kinderen en hun begeleiders on der vuur genomen door een Engelse jager. Zes kinderen, een begeleidster en de chauffeur kwamen om het leven. Een gedenkteken, met daarop ook de namen van Aad's zusjes is te vinden op begraafplaats Kleverlaan. Aan die dramatische gebeurtenis dankte Aad zijn leven, want het gezin was met twee dochters en een zoon (Aad's oudere broer) eigen lijk compleet. De dood van zijn zusjes drukte een zwaar stempel op zijn jeugd. Zijn moeder werd tijdelijk opgenomen in een psychiatrische in- 225

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 227