richting. Denk aan je moeder', kreeg hij vaak te horen als er ruzie dreigde. Dat vormde hem, conflicten waren uit den boze. Aad hield rekening met anderen, zijn hele leven lang. Aad Van Ake werkte na afronding van de studie mts bouwkunde als tekenaar op het bureau van voormalig stadsarchitect Nico Andriessen. Geconfronteerd met het sociale leed in de Haarlemse achterstandswij ken, begreep hij dat zijn werk niet alleen om stenen maar juist om men sen moest gaan. Daarop vertrok hij naar de Sociale Academie. 'Hij zag het leed achter de voordeur en wilde daar wat aan doen', aldus vriendin en oud-collega Kristine Leenman. Van Ake werd sociaal timmerman, zoals dat indertijd heette. Hij on dersteunde bewoners die hun huis wilden verbeteren en stond zo aan de wieg van de stadsvernieuwing in Haarlem. In de jaren zestig was Van Ake overtuigd anarchist. Zijn eerste actie was een hongerstaking op de Dreef tijdens de kerstdagen van 1966. Een aantal mensen at 48 uur lang niet uit protest tegen het copieuze karakter van kerst enerzijds en de hongersnood elders op de wereld. Aad sloot zich aan bij de psjw, de Pascifistische Socialistische Jon geren Werkgroep, de jongerenorganisatie van de psp. Onder leiding van schrijver Louis Ferron debatteerden Aad en andere jongeren een keer in de maand in de raadzaal op het stadhuis. Toen Ferron zijn belangstelling verloor voor de psjw en het liet afweten, viel dat slecht in het debatgroep je. Als 'dank' voor Ferrons stilzwijgende aftocht stuurden de achterblij vers hem een bloemetje met een rouwlint. 'Rust in vrede' luidde de tekst. Ook bestudeerde Aad van Ake in die tijd elke zondagochtend de werken van Marx in een groepje. De bijeenkomsten begonnen stipt om tien uur. Als er ooit sprake is geweest van een linkse kerk was dat het', zei hij daar zeiflater over. Op 5 mei 1970 deed Aad van Ake mee aan een grote actie in Haarlem waarbij zeker twintig panden werden gekraakt. Die actie, op initiatief van Janny Sipkes, stond in het teken van 25 jaar woningnood. Aad was betrok ken bij de kraak van een pand aan het Staten Bolwerk voor een gezin met vijf kinderen. Geconfronteerd met de sociale problemen waarin sommige gezinnen verkeerden werd in navolging van Amsterdam ook in Haarlem Release opgericht. Inmiddels, 1971, zat Aad van Ake in de gemeenteraad voor de psp. Bij de verkiezingen van 1970 stond hij op een tweede plek. De psp-jongeren hielpen hem met de actie 'Aad in de raad'. Heel Haarlem werd volge hangen met affiches met zijn foto en de wervende tekst. Hij kreeg veel 226 HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 228