Zijn grote betrokkenheid bij al deze werkvelden kwam samen in een indrukwekkende politieke loopbaan. Tussen 1962 en 1982 was hij namens de Partij van de Arbeid lid van de Haarlemse gemeenteraad. Ook voor die tijd was twintig jaar een uitzonderlijk lange periode. Onderwijs, kunst en cultuur vormden vanzelfsprekende onderdelen van zijn portefeuille. Maar ook van gemeentefïnanciën had hij verstand. Hij was vier jaar fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid en hij ein digde zijn Haarlemse politieke loopbaan als wethouder van onderwijs en financiën. Het was de periode waarin de zekerheden van de verzuilde samenle ving plaats maakten voor de dynamiek van de jaren zestig en zeventig. Een tijd dus waarin bestuurders het verschil konden maken door vooruit strevendheid te koppelen aan intellect en realiteitszin. Jan de Bruin was bij uitstek zo'n type bestuurder. Hoewel onderwijzer van oorsprong, was zijn stijl daarbij allesbehalve belerend. Hij was zeer benaderbaar, communicatief en ontleende zijn gezag vooral aan een hel dere overtuigingskracht die een groot analytisch vermogen verried. En altijd met de hem zo kenmerkende aimabele toon. Als geen ander wist Jan op die manier de grote diversiteit aan belangen en tegenstellingen te overbruggen en oplossingen aan te dragen die op breed draagvlak kon den rekenen. Hij was een inspirerend voorbeeld voor velen van links tot rechts, zelfs toen hij al lang niet meer in de gemeenteraad actief was. Toen hij de politiek verliet, liet hij zich als actief lid van zijn Partij van de Arbeid niet onbetuigd. Hij bleef erg betrokken bij de lokale afdeling van de afdeling en de mensen die er actief waren. Als het even spannend was in de raad, dan was hij steevast op de publieke tribune te vinden, stond hij zijn opvolgers bij of stak hen spontaan een hart onder de riem. Met het overlijden van Jan de Bruin verliest Haarlem een markant stad genoot. Als burger was hij maatschappelijk betrokken tot in zijn haarva ten. Als politicus en bestuurder vormde hij tot ver na zijn pensionering een betrouwbare baken in een woelige maatschappelijke zee. Hij was de gezaghebbende en aimabele analyticus bij wie iedereen die de samenleving een warm hart toedraagt graag zijn oor te luister legde. Die betrokkenheid, kennis, die gezaghebbendheid en vriendschap zullen wij missen in onze stad. JAN NIEUWENBURG NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 237