m In overeenstemming met zijn opvattingen over het belang van openheid en het democratisch de bat leverde Frans Nypels met eco noom Flip de Kam tussen 1980 en 2002 een tiental in boeken vastge legde verhandelingen over sociaal economische problemen en de ge wenste politieke aanpak. Bijzon dere producties zagen het licht over onder meer het faillissement van de verzorgingsstaat, de noodzakelijke hervorming van het systeem van so ciale zekerheid, de gevolgen van een toenemende vergrijzing van de samenleving, de gebreken van de gezond heidszorg en de toekomstige onbetaalbaarheid van het pensioenstelsel (1981, toen alDe auteurs hadden een vooruitziende blik: zij hekelden de 'vrijgevigheid' van de verzorgingsstaat (Lees: 'Het gat in de hand van Ne derland') en predikten matigheid om aldus de verworvenheden van een sociale samenleving te kunnen behouden. Het was ook een tijd waarin taboes werden doorbroken en de maat schappij snakte naar openheid. Nypels gaf daar op journalistieke wijze gestalte aan. Hij wilde op democratische wijze meepraten over alle onder werpen die het fundament vormden van de samenleving en die het waard waren om het leven verstandig in te richten. De journalist was in die we reld het scharnierpunt. Hij brak beslotenheid open en zorgde op die wijze voor het openbare debat. Een debat dat op alle niveaus gevoerd moest worden. Op niveau van het stadsbestuur, maar ook in het buurthuis, bij woningbouwverenigingen en welzijnsinstellingen. Elk initiatief moest bijdragen aan een betere, democratisch ingerichte samenleving, waarin veel belangen om voorrang streden. Het was dus zaak om die belangen te doorgronden en die genadeloos bloot te leggen. Dat hij daarbij partij koos voor een sociaal getinte samenleving bevreemdt niemand die Frans Ny pels heeft gekend. Die combinatie van sociaal invoelen, onderzoeksjour nalistiek en maatschappelijke verantwoordelijkheid maakten hem bij uitstek tot een waker over de democratie. Opmerkelijk was in 1977 zijn overstap naar Haarlems Dagblad. Het was allerminst gebruikelijk dat een journalist van zijn statuur een positie bij een regionale krant aanvaardde. Van de toenmalige hoofdredacteur Jos NECROLOGIEËN 237

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 239