Lodewijks kreeg hij tijdens zijn sollicitatiegesprek ronduit te horen dat hij niet aan het solliciteren was naar de positie van hoofdredacteur, maar naar de post van chef stadsredactie. Dat wist Nypels maar al te goed. Hij wilde juist aan de basis werken. Dicht bij zijn lezers en dicht bij de instel lingen, die het leven van zijn lezers bepaalden en vorm gaven. Drie jaar later volgde alsnog zijn benoeming tot hoofdredacteur van Haarlems Dagblad/IJmuider Courant. Hij stond niet te springen om de zetel van hoofdredacteur te gaan bezetten, maar onder lichte dwang van toenmalig directeur Van der Mije besloot hij gehoor te geven aan de una nieme wens van de redactie. Noch als journalist noch als hoofdredacteur kende Nypels beletselen om zijn journalistieke doel te bereiken. Niet in tijd, niet qua inzet, niet in geld. De onderste steen moest altijd boven. Hij initieerde grote onder zoeksprojecten, waarvoor journalisten maanden werden vrijgesteld van het reguliere werk. Het onderzoek naar de dubbelspion King Kong trok ook landelijk veel aandacht. De speurtocht naar de Velsense oorlogsmis dadiger Abraham Kipp strekte zich uit tot Argentinië. In de informatie over de ontvoering van Gerrit Jan Heijn had Haarlems Dagblad/IJmui der Courant nadrukkelijk een eigen verantwoordelijkheid, maar ook een cruciale rol. Twee verpleeghuizen kregen in totaal zes maanden lang een journalist over de vloer om de werking van de zorg te doorgronden. En de toenmalige stadsbestuurders zuchtten diep onder het juk van de krant, die geen beleidsterrein ongemoeid liet. Of het nou ging over de Put van Vink, over de bebouwing van De Appelaar, de werkwijze van wethouders, de rol van de burgemeester: Haarlems Dagblad/IJmuider Courant had een opvatting en handelde daarnaar. Regelmatig tot groot ongenoegen van direct betrokkenen. Frans Nypels wist dat en lokte dat uit. Bewust ging hij als een olifant door de vele porseleinkasten. In dat kader paste ook de aanstelling van Pim Fortuyn als columnist van de krant. Waar de meerderheid van de redactie meewarig kennis nam van de populistische nieuwe medewer ker, koos Nypels voor de spraakmaker, voor het provocerende. Om zo als krant midden in de maatschappij te staan en wellicht ook om abonnees te verleiden bij de krant te blijven. Het mocht niet baten, zoals ook zijn ver zet tegen zijn van bedrijfswege opgelegde vut vergeefs was. Symbolischer kan het haast niet. Bij zijn gedwongen afscheid van de krant in 1996 was hoofdredacteur Nypels zijn mandaat kwijt. Al dacht hij er zelf anders over, niet langer was hij het die de signatuur van de krant bepaalde. Teruglopende abonnee-aantallen en almaar stijgende kosten HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 240