hadden commerciële functionarissen doen besluiten het heft in handen te nemen. De krant was ineens een bedrijf dat een eigen plaats moest in nemen in het driftige streven naar economische groei. Opbrengst was het belangrijkste criterium geworden voor het voortbestaan van de krant. Daarin paste geen eigenzinnige hoofdredacteur met uitgesproken idee- en. Frans Nypels kon en wilde desondanks zijngeliefde vak niet verlaten. Maar er was geen andere weg. Voor topjournalist Frans Nypels was in krantenland geen plaats meer. Wiek Röling 20 juni 1936-14 juli 2011 In het vroege voorjaar van 2008 was het abc Architectuurcentrum het decor van een bijzonder tafereel. Voor het gehoor van een ademloos pu bliek discussieerden daar toen vier Haarlemse (oud-) stadsarchitecten over hun (vroegere) ambt. In de omgekeerde volgorde van hun aantreden waren dat de huidige stadsbouwmeester Max van Aerschot, Joop Slan gen, Thijs Asselbergs en Wiek Röling. Zevenendertig jaar kennis en er varing verzameld op één podium - waarvan bijna de helft van dat aantal dienstjaren werd ingebracht door de laatste. Wiek was die avond echt Wiek. Bezield en koppig nam de toen 72-ja- rige het in heldere bewoordingen op voor het historische stadsbeeld toen de roerige geschiedenis van het oude Enschedé-complex ter sprake kwam. Overtuigd van zijn gelijk schudde hij mopperig zijn hoofd wan neer hij fel tegengas kreeg. Wiek Röling is wel het geweten van de architectuur genoemd. Hij dankt deze geuzennaam aan de polemische geschriften die hij publi ceerde en de discussies waaraan hij deelnam, altijd redenerend vanuit morele beginselen en nooit een blad voor de mond nemend. Hij was een aanhanger van het modernisme (of functionalisme) in de architectuur. Dat wil zeggen: de stroming die nieuwe gebouwen de uitdrukking wil la ten zijn van de moderne tijd door de toepassing van eigentijdse materi alen, technieken, plattegronden en vormen. Alleen dan kan de architec tuur bijdragen aan het levensgeluk van de mensen - het ultieme doel van deze architecten. Net als veel andere functionalisten nam hij zijn collega's graag de maat wanneer deze afweken van de norm. Dat was soms storend JAN KUYS NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 241