ken toen hij via de rechter gedaan wilde krijgen dat de door hem ontwor pen Kleine Zaal met tuinhuis van het Concertgebouw gespaard werd van sloop, maar tevergeefs. De verbouwing van Frits van Dongen ging door en de Philharmonie staat er tegenwoordig stralend bij. Het is beter dat het zo gegaan is, maar het bewijst wel Wieks vechtlust waar een ander al lang bakzeil had gehaald. Meteen na zijn afscheid als stadsarchitect trad hij aan als hoogleraar aan de Technische Universiteit Delft, waar hij tot zijn pensionering in 2001 bleef. Dat was dus de instelling waar hij zelf ooit te hoop was gelopen tegen de gevestigde orde. En zoals eerder zijn vader, de jurist, de moed had vanuit zijn inzicht dwars in te gaan tegen de heersende opvattingen in zijn metier, ging ook Wiek nu weer op academisch niveau de strijd aan. Het was hem namelijk een doorn in het oog dat in het onderwijs bitter weinig aandacht was voor de architectuurgeschiedenis en constructie leer. Hij vond het een universitaire opleiding onwaardig. Na zijn afscheid werd hij gegrepen door het behoud van architectuur uit de tijd vlak na de Tweede Wereldoorlog, de wederopbouw. Met onder andere toenmalig rijksbouwmeester Jo Coenen nam hij het initiatief tot een landelijke in ventarisatie om tot een herwaardering van deze onderbelichte categorie te komen. Wiek Röling zullen we ons herinneren als een veelzijdige persoonlijk heid, als een ontwerper met een kien oog voor inventieve ruimtelijke op lossingen, een hartelijke, maar onverzettelijke vent met een duidelijke mening, de hoeder van het waardevolle in de cultuur en een bewaker van de ethiek van zijn vak. 'Architectuur is de meest directe en voor ieder - be wust of onbewust - leesbare spiegel van de samenleving', schreef hij eens. Wanneer hij om zich heen keek maakte wat hij zag in de gebouwde omge ving hem niet optimistisch over de staat van de mensheid. Maar opgeven - dat nooit. WIM DE WAGT NECROLOGIEËN 243

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 245