kozen ons lustrum te vieren met een extra uitgebreid programma voor de leden van de Vereniging Haerlem. Passend bij een historische vereniging is daarbij aansluiting gezocht bij andere jubilea. Een hoogtepunt van het jaar was de zeer geslaagde buitenlandse jaar excursie naar Osnabrück van 15 tot 17 april 2011. De deelnemende leden werden op de eerste avond ontvangen door de burgemeester van Osna brück in het historische Rathaus. Daar was vijftig jaar geleden de jumela- ge ondertekend tussen Haarlem en Osnabrück. De historische band met de zusterstad van Haarlem was een initiatief van de Haarlemse burge meester Cremers. De jaarlijkse zomertentoonstelling in de Hoofdwacht had ook dit jubileum als onderwerp: '1961: Haarlem-Osnabrück, de men sen en de stad'. Deze tentoonstelling kwam tot stand in nauwe samenwer king met het Historisch Museum Haarlem, Noord-Hollands Archief en het Staatsarchiv Osnabrück. In het najaar was onze tentoonstelling ook te zien in het Rathaus van Osnabrück. In dit jubileumjaar werden ook vruchtbare nieuwe contacten gelegd met de historische vereniging van Osnabrück, één van de oudste historische verenigingen van Duitsland. Bij de opening van de tentoonstelling waren alle leden van de Historische Vereniging Haerlem uitgenodigd, maar liefst vierhonderd leden waren aanwezig bij de feestelijke bijeenkomst in de Grote Kerk. Ook werd in ons lustrumjaar stilgestaan bij het feit dat vijftig jaar ge leden het Müller-orgel weer feestelijk in gebruik werd genomen na een lange restauratie en het Internationale orgelconcours weer in Haarlem plaatsvond. Aan de zestigjarige Stichting Internationaal Orgelconcours Haarlem (50 60 1x0) werd in de persoon van bestuurslid Stephen Tay lor de zilveren legpenning uitgereikt van onze vereniging na een indruk wekkend orgelconcert op 22 juni voor onze leden door de Haarlemse stadsorganist Jos van der Kooy op het Cavaillé Coll-orgel in de grote zaal van de Philharmonie. Om ook een deel van het verenigingsleven historisch vast te leggen is er voor gekozen in het jaarboek van het lustrumjaar foto's af te beelden van werkgroepen en bestuur van onze vereniging. Werkgroep Excursies en Lezingen Bijdrage van Joan Patijn-Bijl de Vroe, voorzitter De werkgroep bestond uit Mariska Krikken, Dineke Lentz, Gerard Moole- naars, Joan Patijn-Bijl de Vroe en Anja van Zalinge. Vanwege haar vele drukke werkzaamheden hebben wij in december 2011 van Anja afscheid 270 HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 272