brieven, ambtsberichten en rapporten die door Spaanse ooggetuigen en direct betrokken (militairen, ambtenaren en diplomaten) zijn geschre ven over het beleg van Haarlem (december 1572 - juli 1573). Deze bronnen, die tot op heden alleen in de Spaanse taal te raadplegen zijn, worden in het Nederlands vertaald. Voor het Jaarboek 2010 heeft Barbara Kooij een artikel over haar onderzoek geschreven: 'Brieven van een Spaanse kapi tein; brieven aan een vriend geschreven van 22 december 1572 tot en met 10 januari 1573'. Deze tekst is een van de circa zeventig teksten die voor dit vertaalproject gebruikt worden. Overige activiteiten Na een periode van herbezinning kwam de werkgroep vanaf oktober weer wekelijks op woensdagavond bijeen. Henk Ahles vormt als secretaris mo menteel het bestuur. De werkgroep telde eind 2011 officieel 21 leden. Werkgroep Gebouw Omgeving Bijdrage van Boudewijn Bach, oud-voorzitter De Werkgroep zet zich in voor het behoud en de versterking van de kwa liteit van de gebouwde omgeving in Haarlem. Dat wil zeggen, de door de mensen gemaakte en te maken omgeving in de meest ruime zin zoals: gebouwen, parken, pleinen, bruggen, straten, straatmeubilair. De acti viteiten worden toegespitst op actuele plannen en op potentiële ontwik kelingen vanuit het oogpunt van behoud van de cultuurhistorische kwa liteiten van Haarlem, de kwaliteit van de gebouwde en niet-gebouwde publieke ruimte, en in het bijzonder de bescherming van de historische binnenstad en industrieel erfgoed. Kwaliteit van de publieke ruimte De kwaliteit van de Publieke Ruimte vormde een aandachtspunt in een gedachtewisseling met stadsbouwmeester met Max van Aerschot op 15 februari 2011. De Ruimtelijke Kwaliteit stond centraal in het mini-symposium op 4 oktober over de verschuiving van 'Schoonheid via Welstand naar Ruimte lijke Kwaliteit'. Het werd georganiseerd naar aanleiding van het terugtre den van Piet Roos uit de werkgroep. De samenvatting van het symposium staat op de website van de Vereniging. Het uitgebreide verslag is in bro churevorm toegestuurd aan de deelnemers en andere betrokkenen. 274 HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 276