Het logement van Haarlem in Den Haag Na de afzwering van Philips n als heer der Nederlanden in 1581 waren de Staten van Holland, zij het binnen het samenwerkingsverband met de an dere Nederlandse gewesten, vrijwel souverein. De Staten vervulden nu de functies die Philips 11 als graaf van Holland vroeger had bekleed. Er werd wel meestal een prins van Oranje als stadhouder benoemd, maar dat was de eerste dienaar van de Staten. Die Staten bestonden weer uit afgevaar digden van de ridderschap en van achttien Hollandse steden. Haarlem was daar één van. Tot 1578 werd in steeds weer andere steden vergaderd, waaronder in 1577 in Haarlem. Maar op 31 december 1578 besloten de Sta ten van Holland om voortaan uitsluitend in Den Haag bijeen te komen. Haarlemse gedeputeerden trokken daarom sindsdien regelmatig naar den Haag om de beraadslagingen van de Staten bij te wonen en daar be sluiten te nemen. Als de afgevaardigden voor enkele weken naar Den Haag moesten wa ren ze gedwongen daar ook al die tijd te blijven want men kon niet in één dag op en neer reizen. Er waren in Den Haag voldoende logeermogelijk- heden maar daar ontbrak iedere vorm van privacy. Den Haag zat vol spi onnen die meeluisterden naar wat er in de gelagkamers werd besproken. De Haarlemse afgevaardigden naar de Staten logeerden bijvoorbeeld in 1599 in het huis van een particulier, Hendrik Doedens aan het Buitenhof. Dat huis was nieuw gebouwd en de Haarlemse glasschilder Claes Abra hams had daar in 1599 in de ramen de twee wapens van Haarlem aange bracht.1' Dat geeft aan dat de Haarlemmers het voornemen hadden daar regelmatig te gaan logeren. We vinden later in 1636 rekeningen van Ma ria Doubleth, weduwe van Jacob Hallingh, wegens een jaar kamerhuur.2' Maar dat was de laatste keer, want de stad begon evenals andere steden zijn eigen herberg in Den Haag: het stadslogement. Daarmee liep men vooruit op een latere beslissing van de Staten, die in 1670 besloten dat het logeren en eten in openbare herbergen voortaan voor de afgevaardigden verboden was. JAAP TEMMINCK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 31