Het eerste logement Haarlem betrok zijn eerste eigen Haagse logement in de (Lange) Hout straat. Daar werd in 1636 voor 16.000 gulden een nieuw getimmerd huis aangekocht van Henrick van der Mast.3' Om aan het geld te komen wer den de burgemeesters gemachtigd om enkele stukken ver gelegen land te verkopen.4' De thesaurier reisde apart naar Den Haag met een kist geld om de aankoop te betalen.5' De logementen van Delft en Gouda kwamen later ook in die straat. Haarlem en Gouda waren er buren. Van dit eerste logement is een boedelinventaris bewaard gebleven van het meubilair voor zover dat Haarlems eigendom was. Uit die boedelinventaris blijkt ook de omvang en het gebruik van dat pand. De vertrekken die bij de kastelein in gebruik waren werden er niet in beschreven. De kastelein woonde in het pand en had het dagelijks beheer. De eerste twee waren trouwens kasteleinsen, Judith Wagemakers weduwe van Cesar Bovetius6' en Margarita van Duyvelant.7' Vanuit de ingang kwam men in een ruime hal vanwaar een trap naar boven liep die uitkwam in een gaanderij. Langs de wanden van de trap hingen kaarsenhouders en kaarten van Rijnland, de Nederlanden, Euro pa, Azië, Afrika en Amerika. Er was ook een hangklok. Via de gaanderij kwam men in minstens zeven slaapkamers. Op de begane grond was een kleine voorkamer (het klein sjaletmet twee ramen die samen vier groene horretjes hadden. Aan de wand was goudleer behang. Er was voldoende ruimte voor twaalf stoelen, waarvan er enkele ook voor de eetkamer gebruikt konden worden. Verder stond daar een vierkante tafel met een rood lakens kleed en een albasten koel bak op een houten voetstuk. De haard had twee koperen handvaten. Het lijkt een kamer voor kleine gezelschappen, bij voorbeeld om 's avonds nog wat te verpozen. Beneden bevond zich ook een grote eetzaal met een breedte van drie ramen, waarvoor rode Luikse saaien gordijnen hingen. Ook hier waren de wanden met goudleer behangen. Verder stonden er een uittrekbare tafel bekleed met rood leer, zes stoelen met leren kussens, twee armstoelen van pruimenhout, een kast met o.a. een Bijbel, een atlas en een Corpus Iu- ris, en een ovaal theetafeltje met theeservies. Aan de wand hing een uur werk. Een huiselijke indruk maakt hier - ook stads bezit - een vierkant scheerkoffertje met toebehoren, twee damasten en een linnen scheer- doek en zes kleine scheerdoekjes. Iedere ochtend tijdens het ontbijt kwam een knecht van de chirurgijn de heren scheren. Zou hij dat achter 30 HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 32