Voor rekening van de kastelein werd het huis verwarmd met turf en hout en hij verzorgde in de wintermaanden het vuur in alle kamers. Voor dat de heren 's morgens beneden kwamen moest hij het vuur in de eet kamer aansteken en ook in de zijkamers moest voor negen uur een vuur branden. Ook in de knechtskamer werd een vuur aangelegd, maar daar kon de kastelein volstaan met turf alleen. Als de heren naar bed waren ge gaan, mochten de knechts in hun kamer geen turf meer krijgen en kregen ze ook geen kaarsen meer. Ook voor voldoende verlichting was de kastelein verantwoordelijk: er moesten vier kaarsen in de eetzaal zijn en bovendien kaarsen in de kronen als er gasten waren, twee in iedere kamer, langs de trap en in de lantaarn van het voorhuis. En altijd moesten er kandelaars gereed staan om gasten te begeleiden. Maaltijden Iedere morgen verzorgde de kastelein een ontbijt van brood, boter en kaas; in de middag gaf hij de heren een ordentelijke maaltijd. De spijzen moesten goed en naar behoren bereid zijn. De kosten van de maaltijden mocht hij aan de heren in rekening brengen. Een ontbijt en middagmaal kostten samen per persoon 33 stuivers. De consumptie van het dagelijk se bier bij de maaltijd was voor rekening van de kastelein, maar overdag hoefde hij geen bier te schenken. Het logement was tenslotte geen ge wone herberg. De heren zorgden zelf voor een voorraad wijn. De rekening daarvan werd hoofdelijk omgeslagen, onverschillig of men had meege dronken of niet. Indien één der heren het middagmaal elders buiten het logement ge bruikte, moest hij de kastelein de kosten voor het niet-genoten maal toch betalen. Alleen wanneer alle heren buitenshuis lunchten werd er niets in rekening gebracht maar dan moest de kastelein dat wel de avond tevoren weten. Ook de door gasten genoten maaltijden werden aan de kastelein vergoed. Als men voor een avondmaaltijd in het logement iets bijzonders wilde, werd in overleg met de kastelein een aparte prijs afgesproken. Er zijn enkele rekeningen van de kastelein bewaard gebleven waarop uit gaven voor aardbeien en andere versnaperingen staan. Op de afrekening van de reizende bode staan wel eens kievitseieren.15' Ook als de heren met het stadsjacht naar huis teruggingen leverde de kastelein voor onderweg het tafelgoed dat de bode later moest terugbe zorgen. Op reis in het jacht kostte een door de kastelein verzorgd maal JAAP TEMMINCK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 39