Haag hebben het huis voor ruim 6.500 gulden verbouwd. Zo verdween het torentje. Exacte gegevens over het interieur, het aantal kamers en de indeling zijn niet bewaard gebleven evenmin als een inventaris van het meubilair. We weten uit reparaties wel dat er op de verdieping toiletten waren met een afvoer naar het hoofdriool in het onderhuis dat wel op de Hofvijver zal hebben geloosd.18' De commissarissen over het logement, meestal twee afgevaardigden en de stadsfabriek' (de gemeentelijke opzichter), brachten elk half jaar een rapport uit over de toestand van het logement en zijn interieur. Uit hun verslagen die van 1756 tot 1785 bewaard zijn gebleven, blijkt dat er regelmatig onderhoudswerkzaamheden werden gedaan: ramen werden vernieuwd, riolen hersteld, nieuwe dakgoten aangebracht, handdoeken en meubels vervangen en wat er verder allemaal aan een huis en zijn inte rieur gebeuren moest.19' Vertier Zoals gezegd: De Haarlemse afgevaardigden naar de Staten vergaderin gen waren een groot deel van het jaar gebonden aan een verblijf in Den Haag. Daar woonden ze de bijeenkomsten van de Staten bij, die duurden van 9-12 uur in de ochtend en van 15-17 uur in de middag. Bovendien was er een aantal commissievergaderingen die ze moesten bij wonen. In de wandelgangen kon je natuurlijk over veel onderwerpen met elkaar pra ten. Maar hoe brachten ze de avonden door? Het lijkt waarschijnlijk dat de afgevaardigden dan aan het sociale leven in Den Haag deelnamen, fes tiviteiten aan het hof bijwoonden als er een stadhouder was, zich lieten fêteren door buitenlandse gezanten en zich op andere wijze wisten te ver maken. En ook zelf zullen ze bij tijden gasten in het logement genodigd hebben. In de instructie voor de kastelein staat dat de heren ook vrouwen en dames te eten mogen hebben. Met dames zullen hun echtgenoten be doeld zijn en standgenoten die aan Haagse activiteiten deelnamen. Maar wie worden er met vrouwen aangeduid? Wat opvalt is dat de bode met grote regelmaat uitgaven voor de koop van speelkaarten noteerde. Ken nelijk werd er veel gekaart. Hij kocht ook regelmatig mandjes pijpen en tabak. In 1759 vroeg de kastelein om een klein ledikant aan te schaffen dat hij dan overal op een kamer kon plaatsen.20' Dat duidt er op dat er ook wel eens kinderen logeerden. HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 42