deling moest hebben als het vorige. Het mocht niet meer kosten dan 7000 gulden.14' Dat lukte want het jacht kwam gereed voor 6850 gulden.15' Het bestek is niet bewaard gebleven. Gebruik van het jacht Het stadsjacht was vooral bestemd voor het vervoeren van de Haarlemse gedeputeerden naar de vergaderingen van de Staten van Holland. Toch blijkt uit de instructie voor de kapitein dat ook andere stadsfunctionaris- sen het schip mochten gebruiken en dat zelfs niet-stadsbestuurders het jacht tegen betaling konden huren. De kapitein mocht dan voor zichzelf 1 gulden per dag berekenen.16' Ook op de reis naar Den Haag voeren wel eens gasten als passagiers mee. Vanaf de bezuinigingen van 1754 moest voor gasten vanaf twaalf jaar en ouder een vergoeding worden gegeven voor de onderweg genoten maaltijden. Ook voeren er wel eens kinderen mee. Van geen der stadsjachten is een afbeelding bewaard gebleven en ook de plattegrond van het laatste schip kennen we niet. Gezien de kosten is er kostbaarder hout gebruikt dan voor de normale trekschuiten en van buiten zat veel verguldsel. Wij mogen aannemen dat de ruimten voor de stadsbestuurders en het personeel streng van elkaar gescheiden waren. Eten aan boord Er is een inventaris van het jacht uit 1770 bewaard gebleven.17' Daar uit blijkt dat alles aanwezig was voor een goed verzorgde maaltijd: een twaalfdelig zilveren bestek met stadswapen, veertig tinnen en 26 porse leinen borden, twaalf tinnen soepborden en acht tinnen schotels om op te dienen. Eenbotervaatje, vier sauskommen, een slakom, twee zoutvaat jes en olie- en azijnflesjes. Voor de voorbereiding van een maaltijd waren er drie komforen, vijf koperen ketels, vier kasserollen, twee waterketels, een kastanjepan, een schenkketel en een koelvat aanwezig. Verder twee schuimspanen, twee koffiekannen, een ongenoemd aantal koppen en schotels; wijn- en bierglazen en een bokaal met het wapen van de Prins van Oranje. Er was een tabaksdoos en een tabakskomfoor. Zo lijkt alles aanwezig om onderweg een maaltijd voor te bereiden of op te warmen. In 1736 liet de bode aan het stadsjacht een gebraden lamsbout van ze ven pond, een kapoen en andijvie laten bezorgen.18' Ook bij andere gele genheden werd er aan boord van het stadsjacht gegeten. Toen mr. Mat- JAAP TEMMINCK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 49