De bodebus van Haarlem De burgemeester is niet de enige gemeentefunctionaris die met zijn ambtsketen over een zichtbaar onderscheidingsteken beschikt, ook de gemeentebode kent historisch een symbool waaraan hij is te herkennen: de bodebus. Oorspronkelijk was dit een 'bus' of 'bos', een tas aan de gor del waarin de bode documenten vervoerde en waaraan hij herkenbaar was. Later werd daarop het wapen van de instantie die hij vertegenwoor digde aangebracht. Hieruit ontwikkelde zich het aparte onderschei dingsteken, bestaande uit het gemeentewapen hangend aan kettinkjes of geborduurd lint, dat op de borst gedragen werd. De naam bodebus bleef daaraan verbonden. De laatste jaren wordt het dragen van de bodebus door gemeentebo den bij bijzondere gelegenheden weer meer in praktijk gebracht. Dat komt door de stimulerende activiteiten van de inmiddels gepensioneerde gemeentebode van Schipluiden, de heer M. Agterberg. Jaren lang inven tariseerde hij de bodebussen van gemeenten en andere overheidsorganen. Hij publiceerde deze in de reeks De Hollandsche bodebus.d De vier delen en de aanvullingen er op beslaan heel Nederland. Samen met zijn collega's in den lande wist hij de belangstelling voor de bodebus weer tot leven te wekken. Zo werd er in 1988 tijdens de Nationale Bodendag in Haarlem in de refter van het stadhuis een tentoonstelling over de Noord-Hollandse bodebussen ingericht. Het gevolg van deze aandacht is dat in veel ge meenten in Nederland de bodebus bij bijvoorbeeld huwelijkssluitingen of ontvangsten van leden van het Koninklijk Huis weer gedragen wordt. In Haarlem is de bodebus in 2001 in de vorm van enkele replica's weer ingevoerd. 51 JAAP POP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 53