Twee portretjes door Jan de Bray Jan Salomonsz de Bray (Haarlem ca. 1627 - Haarlem 1697) was een belang rijk historieschilder en behoorde samen met Frans Hals (Antwerpen ca. 1582/83 - Haarlem 1666), Johannes Cornelisz Verspronck (Haarlem ca. 1601/03 - Haarlem 1662) en Pieter Soutman (Haarlem 1593/1601 - Haarlem 1657) tot de belangrijkste portretschilders in Haarlem in de zeventiende eeuw.1) Van hem zijn verschillende groepsportretten bekend, zoals de Regenten van het Armekinderhuis en Regentessen van het Armekinderhuis uit 1664 en de Regenten van het Pest-, Leproos- en Dolhuis en de Regentessen van het Pest-, Leproos- en Dolhuis uit 1667 in het Frans Hals Museum en een aan tal portretten van personen die behoorden tot de Rooms katholieke elite van Haarlem. Onlangs doken op een veiling in Parijs twee kleine familieportret ten op van de hand van Jan de Bray.2' Volgens het opschrift op de achter zijde van de originelen zou de man Jacobus van Vaerle voorstellen op de leeftijd van 22 jaar en zou het andere volgens het opschrift in hetzelfde handschrift de beeltenis zijn van Elisabeth van Vaerle oud 19 jaar. Het handschrift op de achterzijde kan men dateren in de eerste helft van de negentiende eeuw. Een persoon van een veel latere generatie heeft hen al dus geïdentificeerd, waarschijnlijk omdat hij over informatie beschikte dat zij tot zijn voorouders behoorden. Helaas is in de catalogus van de vei ling in Parijs over de herkomst van de portretten geen enkele informatie bekend gemaakt behalve dat zij uit onbekend Frans privé bezit ter veiling werden aangeboden. Via de herkomst kunnen we de identificatie dus niet bevestigd krijgen. Indien we ervan mogen uitgaan dat degene die de in scriptie heeft geschreven over de correcte informatie beschikte, dan is het de moeite waard om meer over deze Jacob en Elisabeth van Vaerle te weten te komen. Het rijke Noord-Hollands Archief bood een schat aan in formatie. Jacob van Vaerle werd geboren in Haarlem in 1640. Zijn doop is ge- 64 PIETER BIESBOER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 66