Zijn vader, de 'blaureder' Jacob Jansz was tussen 1590 en 1598 uit Hel mond naar Haarlem gekomen. Abraham en zijn broers Mattheus, Ysack en Jan van Vaerle werden samen met hun zuster Janneken in Haarlem geboren.9' Abraham van Vaerle trouwde met Maeycken van Heythuysen op 19 mei 1624.10' Door dit huwelijk kreeg Abraham van Vaerle toegang tot de belangrijke handelsrelaties van Willem van Heythuysen. Maycken van Heythuysen bracht tot haar overlijden in 1648 tenminste vijf kinderen ter wereld. Enige tijd voor haar overlijden maakten Abraham van Vaerle en Maeycken van Heythuysen hun testament.11' Hun kinderen waren in volgorde van geboorte Maria, Margrieta, Geertruijt, Jacobus en Lysbeth. De jongste dochter Lysbeth overleed ongehuwd spoedig nadat haar por tretje door Jan de Bray geschilderd was. De oudste dochter Maria trouw de op 29 oktober met Johannes Puteanus, Margrieta trouwde met Pieter Jansz Pluymyoen op 30 juni 1658 en Geertruijt trad op 23 mei 1655 met de wijnkoper Caerel Maes in het huwelijk.12' Na de dood van Maeycken van Heythuysen hertrouwde Abraham van Vaerle op 16 maart 1649 met Aeltie Dircx van Werick, de weduwe van Cornells Hendricksz van der Veer.13' Aeltie overleefde haar echtgenoot. Abraham van Vaerle overleed in december 1678 en daarna werd een boe delinventaris van zijn bezittingen opgemaakt, waaruit blijkt dat Aeltie het vruchtgebruik van de nalatenschap kreeg. Hun woonhuis hadden ze blijkbaar niet in eigendom, maar gehuurd, zodat hun adres daaruit niet valt op te maken. In de Sael hingen hun portretten te midden van een drietal andere schilderijen, die verder niet worden gespecificeerd.14' Jacobus van Vaerle, zijn enige zoon, die op 11 december 1640 was ge doopt volgde in de voetsporen van zijn vader en werd eveneens textiel koopman. Hij trouwde op 26 april 1661 met Maria Dingemans die na de geboorte van haar laatste kind overleed en 7 juli 1678 werd begraven in de Grote of St. Bavokerk. Jacob van Vaerle zelf was ook ziek zoals werd gemeld in zijn testament dat op 25 augustus 1678 werd opgemaakt en waarin hij zijn drie zwagers Carel Maes, Pieter Pluymyoen en Adam Din gemans tot voogden over zijn kinderen benoemde.15' Jacobus van Vaerle signeerde dit document en andere documenten als Jan van Varelen en ver anderde zo zijn familienaam. Jacobus herstelde van zijn ziekte en hertrouwde op 12 maart 1679 met Elisabeth Montenack. Alvorens hun huwelijk aan te gaan maakten zij hun testament.16' Na bijna veertien jaar huwelijk overleed Elisabeth Monte nack en werd begraven op 10 oktober 1692. Jacobus van Varelen trouwde een derde maal, nu met Jacoba Heuvelman, weduwe van Jacob van Wa- PIETER BIESBOER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 69