se Schatter. Hij had dus de familienaam van zijn moeder aangenomen. Rond 1640 was hij in Haarlem geboren en hij werd op 8 september 1669 begraven in de Grote of St. Bavokerk. Zijn echtgenote was hem al voorge gaan; zij werd op 16 juni 1665 begraven in dezelfde kerk. De vraag blijft hoe geloofwaardig deze laatste identificatie is. Is deze werkelijk gebaseerd op nu verloren informatie, die A.J. Enschedé over nam? De eerdere identificatie van Jacobus van Vaerle en Lysbeth van Vaerle lijkt toch wel het meest waarschijnlijk te zijn. Deze is gebaseerd op een opschrift op de achterzijde geschreven in het handschrift van de grote kunstkenner Adriaan van der Willigen, die na zijn vestiging in Haarlem vanaf 1805 tot zijn dood in 1841 een belangrijke verzameling van schilderijen, tekeningen, grafiek en boeken bijeenbracht. De portretjes zijn namelijk afkomstig uit de collectie van schilderijen van Adriaan van der Willigen en zijn erfgenaam Adriaan van der Willigen Pzn.28' De portretjes zijn voor 1841 voor het overlijden van Adriaan van der Willigen door hem verworven. Het is niet bekend van wie. Misschien wa ren de verkopers nazaten van de van Vaerles, die nog precies wisten wie zij voorstelden. Opvallend feit is dat de zoon van Jacobus van Vaerle, Jan van Varelen een schilderij van Dirck de Bray in zijn bezit had toen na zijn overlijden zijn boedelinventaris werd opgemaakt.29' Dit duidt erop dat de Van Vaerles de familie De Bray als kunstschilders kenden en dat een op dracht aan Jan de Bray voor deze twee portretjes tot de mogelijkheden be hoorde. Ongeacht wie de voorgestelde zijn, het blijven twee aantrekkelijke portretjes die uit de beste jaren van Jan de Bray stammen en al zijn bij zondere kwaliteiten als portretschilder tonen. Met vlotte, trefzekere pen seelstreken heeft hij hun gelaatstrekken getroffen en met fijnere toetsen de stofuitdrukking van het linnen, het wollen laken en de juwelen van de vrouw weergegeven. Ze geven een treffend tijdsbeeld van de gegoede bur gerij van Haarlem in de zeventiende eeuw. Noten Zie catalogus van de tentoonstelling Salomon Jan, Joseph en Dirck de Bray. Vier schilders in een gezin, Haarlem, Frans Hals Museum, 2 februari tot 23 juni 2008 en Londen, Dulwich Picture Galleiy, 9 juli tot 6 oktober 2008. Christie's, Parijs, 21 juni 2011, lot nr. 1. Noord-Hollands Archief (nha), Haarlem, Doopregister van de Grote of St. Bavokerk, vol. 10, p. 148. HAERLEM JAARBOEK 2011

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 74