'De Kinderen zullen zo lang ter Schoole moeten gaan tot dat zij naar hunnen Staat bequaam zijn.' De ontwikkeling van de stadsarmenscholen van Haarlem in de achttiende eeuw (1757-1795). Inleiding Het stadsbestuur van Haarlem publiceerde in 1757 een regeling voor stadsarmenscholen die uitsluitend bedoeld waren voor kinderen wier ou ders leefden van de bedeling. De stad kon dit onderwijs naar eigen keuze inrichten en financieren of eenvoudigweg geheel aan armenbesturen overlaten. In het bestaande voorzieningenpatroon voor lager onderwijs in Haarlem werd een nieuwe categorie scholen ingevoegd waar tot dan toe bijna overwegend particulier onderwijs had bestaan. Naar deze ar menscholen in de stad is weinig onderzoek gedaan. Alleen in de oudere literatuur over de geschiedenis van Haarlem wordt het bestaan van deze scholen in het kort beschreven. Het gebrek aan belangstelling is verklaarbaar. Al op het einde van de achttiende eeuw werd flinke kritiek geuit op het functioneren van deze scholen. De lokalen waren bedompt, de schoolmeesters onderontwikkeld en de resultaten gering. Het beeld dat daardoor ontstond werd in de la tere geschiedschrijving van het onderwijs wat genuanceerd en bijgesteld. Het werd gezien als onderwijs dat vooral bedoeld was om kinderen vol doende godsdienstkennis bij te brengen.2) De vraag kan worden gesteld of die armenscholen wel zo slecht waren en zo ja of de observaties over de slechte kwaliteit van deze scholen ook in deze tijd nog kunnen worden gehandhaafd. We zullen deze vragen beantwoorden voor de Haarlemse armenscholen uit de periode van 1757 tot 1795. In dat laatste jaar ontstond de Bataafse Republiek en werd het landsbestuur anders ingericht. Het lager onderwijs was vanaf 1801 aan nationale regelgeving onderworpen en vanaf dat moment golden andere condities waarbinnen dit onderwijs moest functioneren. In dit artikel stellen we ons tot doel een beeld te schetsen van het on- DICK VAN GIJLSWIJK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 78