werden aangeschaft. Zij gingen elk jaar rond Pasen de scholen langs om prijsboeken uit te reiken aan kinderen die meer dan gemiddeld hun best hadden gedaan. Het college trad om de drie jaar af en werd dan in zijn geheel vervan gen. De vertrekkende en komende inspectores bespraken in een over drachtsvergadering de lopende problemen en namen op het einde van de avond hartelijk afscheid van elkaar. Er zijn nauwelijks inspectores ge weest die langer dan drie jaar zitting in het college hebben gehad. Alleen inspectores die tussentijds waren ingestroomd om iemand wegens over lijden of tussentijds vertrek te vervangen maakten daarna een volledige termijn vol. De inspectores konden veel zelf regelen, maar waren niet autonoom. Het college van curatoren beoordeelde de sollicitanten voor de functie van stadsschoolmeester en droeg de meest geschikte kandidaat voor aan de burgemeesters. De inspectores kregen eenvoudigweg een afschrift van het benoemingsbesluit. Zij konden ook geen leerkrachten ontslaan maar een enkele keer ondernamen zij actie als een stadsschoolmeester niet meer in zijn functie was te handhaven. Het eerste college van inspectores vond al gauw dat het aantal scholen onvoldoende was. Het vroeg aan de burgemeesters of een vierde school kon worden opgericht. De burgemeesters stemden er mee in, maar on dernamen geen poging om de pas gepubliceerde regeling te wijzigen voor wat betreft de indeling in wijken. De vierde schoolmeester kreeg daarom de titel extra-ordinaris stadsschoolmeester aangemeten.22'Dat bete kende dat het geen vaste functie was. Al spoedig werden twee veranderingen aangebracht in de voorschrif ten voor de stadsarmenscholen. Het lesrooster zoals in het artikel van het reglement staat voorgeschreven heeft in de praktijk nooit gefunc tioneerd.23' In plaats van de vier schooltijden in de zomer en drie in de winter werd het hele jaar door les gegeven gedurende drie schooltijden per dag. In het reglement was ook niet bepaald hoe lang de schooltijden zouden moeten duren. De inspectores vroegen aan het stadsbestuur wat te doen want de ene schoolmeester gaf weinig les en de ander kon er bijna niet mee ophouden. Het stadsbestuur schreef dat de drie schooltijden als volgt moesten worden aangehouden. Van negen tot elf uur werd les ge geven in spellen en lezen aan kinderen die niet werkten, van half een tot twee uur aan kinderen die al kennis hadden en werkten en in de avond uren van acht tot tien uur. Op drie avonden werd onderwijs gegeven in lezen, schrijven en cijferen en twee avonden waren bestemd voor kinde- DICK VAN GIJLSWIJK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 85