niet verhinderen dat er af en toe klachten waren over het verzuim van de stadsschoolmeesters.34' Verplichtingen: gedrag en burgerschap Het thema burgerschap was in die tijd actueel: kinderen leren functione ren in de plaatselijke samenleving. Aan de opdracht aan de schoolmees ters om hieraan uitvoering te geven is te zien wat burgerschap inhield: het aanleren van zeer elementaire sociale vaardigheden. De leerlingen mochten niet vloeken, schelden en vechten. De schoolmeester moest ook buiten schooltijd hierop toezien. Verder moest hij de kinderen leren zich 'stil, zedig en geschikt' te gedragen. Andere vaardigheden als het hebben van respect voor iedereen die een openbare functie had, vooral de magis tratuur en voor leraren, ouders en meesters werden expliciet in het regle ment genoemd. De schoolmeester was dan ook het grote voorbeeld voor zijn leerlingen. In andere steden waren de bepalingen dienovereenkom stig.35' De stadsschoolmeester mocht, als straffen en waarschuwen niet hielp, zijn leerlingen slaan: niet in toorn, niet heftig, maar onder vermaa ning en met klaare bewijzen aan hen te geeven van zulks alleen te doen uyt plicht, en tot hun eyge besten, om hen van den weg des verderfs te redden...'.36' Alleen in het Haarlems reglement en de Haagse School-ordre werd dat officieel toegestaan. Geen enkel ander reglement vermeldt dat het geven van lijfstraffen gerechtvaardigd was. De stadsschoolmeester kon echter niet onbeperkt fysieke straf uitde len. Toen over één van hen, De Koning, klachten kwamen gingen de in spectors op onderzoek uit. Hij bleek een drankprobleem te hebben en sloeg zijn leerlingen overmatig veel. Ondanks een stevige schrobbering werd er later opnieuw door ouders geklaagd. De inspectores constateer den dat De Koning in zijn oude fout was vervallen en stelden zich in ver binding met de burgemeesters. Die ontsloegen hem op staande voet en verbanden De Koning uit de stad. Het toeval wilde dat De Koning op dat moment de extra-ordinaris stadsschoolmeester was. De inspectores drongen op vervanging aan, het stadsbestuur weigerde erin te voorzien. Een van de andere schoolmeesters ontving de ouders bij hem thuis en legde de situatie uit. Vervolgens werden de kinderen verdeeld over de drie andere scholen.37' Deze gebeurtenis was voor twee van de overgebleven stadsschoolmeesters aanleiding om een salaris verhoging aan te vragen. Zij kregen er immers aardig wat leerlingen bij. Het stadsbestuur weigerde om hen hierin tegemoet te komen. DICK VAN GIJLSWIJK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 91