Ook de twee Schermstenen uit 1906 van het oude in 2004 gesloopte gymnastiek-schermgebouw aan de Gedempte Voldersgracht krijgen weer een plaats in het restant van het gymnastiek-schermgebouw. Tevens heb ben we de toezegging gekregen dat de gevelsteen De Drukkerij geplaatst gaat worden in de Wijde Appelaarsteeg in de zijgevel van de Philharmo- nie. Wethouder Jan Nieuwenburg gaat nu verder om gevelsteen 'De Hoop' uit Dalfsen terug naar Haarlem te krijgen. Op het Houtplein komt bin nenkort de gevelsteen van de Amsterdamse Rijtuigenmaatschappij van beeldhouwer Louis Vreugde terug. Aan Woningbouw vereniging Ymere is gevraagd om de gevelsteen af te staan die in de Kleine Houtpoort heeft gezeten teneinde deze te kunnen herenigen met de steen die wij in januari hebben gekregen en die afkom stig is uit dezelfde poort. Na een gouden tip van een oud-collega van Martin Busker, Wim Schip per, kreeg de Stichting op 13 april 2012 de gevelsteen 'de Doelmolen - Zoo Als 't Was Voor Heen' uit handen van Jos Jansen (uit Krimpen aan den IJs- sel) met twee bijbehorende tekststenen. Deze steen zat oorspronkelijk in een pand aan het Wilsonsplein. We zijn al druk in onderhandeling om deze weer terug te plaatsen en de nieuwe steen die er nu zit te verplaatsen. Voor de restauratie van deze stenen hebben we een subsidie ontvangen van de J.C. Ruigrok Stichting. Nu zijn we bezig met de sponsoring om de stenen geplaatst te krijgen. Er is natuurlijk ook wel het nodige voltooid in 2012, zowel wat betreft 'nieuw' als 'oud'. Om met oud te beginnen: in de Hagestraat 10 heeft de Sint Jacobsschelp weer mooie kleuren gekregen. Op de Gedempte Raam gracht is een gevelreclame gekomen van de Haarlemsche Melkinrichting Anno 1917 en in de Spiegelstraat is een nieuwe gevelsteen aangebracht, maar nog niet onthuld. Dat zal ongeveer in april 2013 gebeuren. Een an dere nieuwe gevelsteen komt bij Tante Saar in het perceel Spaarne 42. Goed nieuws uit dit verslagjaar is dat Peter van Graafeiland bezig is met het herschrijven van het boek Gevelstenen van Haarlem. Vele stenen die in het boek omschreven staan, zijn de laatste tien jaar namelijk geres taureerd, gepolychromeerd, herplaatst en of teruggevonden en er komt steeds meer van de geschiedenis van de stenen boven water. In 2013 krij gen we onze handen vol om alles goed te regelen. Dit jaar zal er dus niet zoveel in het Jaarboek komen in de categorie Nieuws over Gevelstenen; maar genoeg om naar uit te kijken. 260 HAERLEM JAARBOEK 2012

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2012 | | pagina 262