herhaalde zeeoorlogen met Engeland putten ons land financieel uit. Van netto-exporteur van hoogwaardige goederen en diensten op het gebied van scheepvaart, handel en financiën in de zeventiende eeuw, gleed Ne derland af tot een perifeer producent van minder exclusieve producten, veelal uit de landbouw.2' Mede hierdoor verloor ons land zijn centrale plaats in Europa en was het hard op weg naar een positie van politieke en economische onbeduidendheid.3' De bevolking zag zich dagelijks geconfronteerd met de vervelende gevolgen van deze internationale po sitieverandering. Hoewel elite en koopmansklasse vooralsnog rijk ble ven, verarmde het gros van de bevolking. Met alle ellende van dien. Ook op landelijk niveau was het armoe troef: de staatsschuld rees na 1800 tot enorme hoogte. De rentelast daarvan bedroeg bijna 7% van het nationaal inkomen.4' Als zo vaak in zulke benarde omstandigheden nam de politie ke onrust in ons land toe, en Haarlem bleef daar niet bij achter. Al vóór de Bataafse Revolutie van 1795 lieten Haarlemmers weten te verlangen naar vrijheid, democratisering en de realisering van patriot tische idealen.5' Haarlem als baken van vrijheid? Een (onbekende) Haar lemmer dichtte daarover: 'De grote vrijheids-stad aan 't Spaaren, maakte eens het moedig Hol land vrij Zoo 't licht der Vrijheid ons verblijdt, zijn de eerste Morgen-Zonne- straalen aan 't vrije Haarlem toegewijd (...).'6) Op nationaal niveau was in 1787 een eerste revolutiepoging nog ge smoord7', maar in de jaren daarop bereidden de patriotten zich overal voor op de dag van de vrijheid die, naar zij hoopten, toch op korte termijn zou aanbreken. Ook in Haarlem verzamelden de patriottische vrijgeesten zich, ideologisch geïnspireerd en gesterkt door het lokale leesgezelschap Het Schootsvel, in een revolutionaire organisatie.8' Daarnaast zagen een zestigtal volksclubs het licht, eveneens samengesteld uit patriottisch ge zinde burgers. Zij zouden zich voorbereiden op het ordelijk overnemen van de macht. Op 19 januari 1795 werd de Bataafse Revolutie in Haarlem dan toch werkelijkheid. Zonder strijd namen de patriotten het stadsbe stuur over. Vervolgens zagen de nieuwe revolutionaire bestuurders zich gesteld voor grote sociale en economische problemen. De politieke omwenteling kon namelijk niet verhullen dat Haarlem het aan het eind van de achttiende eeuw economisch moeilijk had. Héél moeilijk zelfs. De nijverheid waar Haarlem op had gedreven, textielfabri- 100 HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 102