Artikel xxv 'Na dat deze heffing zal zyn afgelopen, en wel met primo February des Jaars 1805, zullen de Quitantien, welke daarvan zijn afgegeven, vol gens Formulier No. 9, verwisseld worden tegen Obligatien ten lasten van deze Stad, niet alleen onder generaal verband van alle dezer Stads Inkomsten en Goederen, maar specialyk ook van zoodanig fonds, waarvan in 't volgende Articul mentie zal worden gemaakt (d.i. 'Voor den Armen' hk), rentende twee en een half ten Flonderd in 't Jaar, die op Coupons zullen betaald worden; zullende de Renten ingaan met den 1 sten January des Jaars 1805, en de Obligatien worden uitgegeven, 't zy op Naam, Letters of in Blanco, en tot zoodanige Sommen als de Geldgeevers zullen goedvinden, mits zoo veel doenlyk tot effenen en ronde Sommen, niet beneden de twintig Guldens.18' De geforceerde obligatielening omvatte de emissie van in totaal 413 obligaties in achttien verschillende coupures, in waarde variërend van 1000 tot 20, op twee na allemaal uniek genummerd. Zo hadden de obligatienummers 1 tot en met 95 een waarde van 1000, de nummers 96 en 97 van 800, nummer 98 van 700, enzovoorts. De emissiereeks sloot af met de obligatienummers 385 tot en met 404, ieder met een waarde van 25, en met zeven obligaties a 20. Op alle obligaties stond vermeld 'Voor den Armen', daardoor was men geen zegelrecht verschuldigd.19' De aan- geslagenen ontvingen dus in ruil voor de afgedragen extra belasting obli gaties tot eenzelfde bedrag. Later, in betere tijden, zouden de obligaties weer door de gemeente kunnen worden afgelost. Dat de financiële nood van het stadsbestuur zeer hoog was blijkt uit de bepaling op de obligatie dat het: tot meerdere verzekering van de betaling van het voorgeschreve- ne Capitaal en Interessen, tot de effectuele Aflossing toe, verbonden hebben en verbinden bij dezen, ten behoeve van den voornoemden alle de Stads-Inkomsten en Goederen, en speciaal de Inkomsten der voormalige Gilden oftewel: alle stadsinkomsten en -bezittingen werden de obligatiebezit- ters tot zekerheid en onderpand gegeven voor het niet denkbeeldige geval dat de stad failliet ging!20' De opbrengst van de geforceerde obligatiele ning bedroeg in totaal 163.000. 104 HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 106