voortgezet.' De geachte clientèle mag niet denken dat zij het met de zaak voor gezien houdt Na Hendriks overlijden getuigt de op 29 juni van datzelfde jaar opge stelde boedelbeschrijving ervan hoezeer de bakkerij sinds de overname in de versukkeling is geraakt."' Weliswaar is de inboedel van het woonhuis van wijlen Hendrik nog steeds rijk voorzien - de beschrijving maakt on der (veel) meer melding van 24 linnen en katoenen slopen, 6 'differente' tafellakens, 36 servetten en 30 handdoeken, naast een gladhouten kabi net, een eiken èn een mahoniehouten chiffonière, een mahoniehouten penantkast, een staand horloge, serviezen en gouden en zilveren sieraden - maar het financiële overzicht vertoont een desastreus beeld. Het totaal aan bezittingen en vorderingen beloopt 1.191. De schulden komen ech ter op een bedrag van 2.150. De nalatenschap sluit daardoor, buiten de waarde van het bakkerspand (a 8.000), op een negatief vermogen van 959 gulden. Twee vorderingen vallen mij op. Een ten bedrage van 100 op de Directeuren vanTeylers Genootschap wegens aan de bewoners van het hofje geleverd brood, en een vordering op de Heeren Regenten van het Wijnbergshofje ten bedrage van 55 gulden.38' Johannes Koppen (1835-1897) Weduwe Christina Bender-Raaijers had haar clientèle dan weliswaar via de krant laten weten dat de affaire zou worden voortgezet, zij worstelde natuurlijk met een probleem. Formeel bestierde zij voortaan de zaak, maar wie zou zij voor het bakken van het brood in dienst nemen?40' Chris tina besluit daarvoor een knecht te rekruteren. Na (waarschijnlijk) tijde lijke hulpen wordt zij daarin voor vast voorzien door een zekere Johannes Koppen, een zesentwintigjarige bakkersgezel uit Nijkerk. Deze Johannes verhuist van Nijkerk naar Haarlem. Op 30 juli 1861 wordt hij als knecht ingeschreven in het Dienstbodenregister van de Burgerlijke Stand van de stad. Ik zou graag hebben geweten hoe Johannes in de zaak van de wedu we Bender terecht is gekomen. Was dit via-via of van horen zeggen in het bakkerscircuit, in reactie op een dagbladannonce van hem of van haar, bemiddelde wellicht een familielid of een oud-patroon? Ik weet het niet. Zowel archief als familieoverlevering zwijgen er over. Overlijdensadvertentie Hendrik Bender (1810-1860). (Opregte Haarlemsche Cou rant, 31 mei i860) v* Hellen overleed, tot injine diepe droefheid, myn geliefde Echtgenoot H. BENDER, in den nuderdam van circa vyftig jarenmij nalatende twee Kinderente jong om hun verlies te beseffen. C. RAAIJEIIS, Haarlem, Wed. H. Bender. 26 Mei 186 0. De Affaire zal provisioneel op denzelfdeu voet door de Wed. worden voortgezet. HANS KOPPEN 111

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 113