toentertijd, na de financieel desastreuze jaren van de Bataafse republiek en Franse overheersing, nog maar zeer beperkt. Staats-, stedelijke- en provinciale leningen hadden de overhand op de beurs. De late industri ële start van Nederland reflecteert zich zo heel aardig in de samenstelling van de effectenportefeuille van Johannes Koppen.45' Eén specifiek Haar lemse belegging valt mij op. Kennelijk is Johannes lid van de Haarlemse Sociëteit De Kroon.46' Hij blijkt er drie aandelen van te hebben ter waarde van 150 gulden. Johannes mag zich volgens de boedelbeschrijving dan wel een breed, bont en waardevol boeket aan waardepapieren hebben ver worven, toch bezorgt zijn portefeuille van 1877 mij een teleurstelling: de door mij gezochte vijfentwintig gulden obligatie 1804 van Haarlem tref ik er niet in aan! Nadat Johannes eerste vrouw in augustus 1877 is overleden hertrouwt hij op 26 juni 1878,43 jaar oud, met Alida Ingeneger (1852-1922), een 26-ja- rige vrouw uit Leiden. Zij krijgen zes kinderen. Drie daarvan overlijden binnen een jaar na geboorte, drie overleven: Han (1882-1931), Wim (1884- 1957) en Alida (1887-1970). Geen van de kinderen zal later de bakkerij over nemen. Han kiest voor de financiële wereld. Wim studeert, na de hbs, aan de Polytechnische School in Delft af als werktuigbouwkundig ingeni eur.47' Hij eindigt zijn werkzame leven als directeur van de Haarlemsche Machinefabriek Figee. Dochter Alida huwt met een bloembollenhan delaar. Het bakkersgezin woont lange tijd boven de zaak in de Anegang maar verhuist in december 1887 naar een pand in de Wilhelminastraat (nr. 4). Waarschijnlijk trekt Johannes zich rond die tijd uit de bakkerij terug. De preciese datum daarvan is niet overgeleverd. Het (dubbele) pand in de Anegang wordt eerst verhuurd en later, in 1921, verkocht aan manufactu- rier Albert Funke. Johannes overlijdt op 13 mei 1897 en wordt ter aarde besteld in het familiegraf op de Algemene Begraafplaats aan de Kleverlaan. Zoals ge bruikelijk in de familie wordt kort daarop, na taxatie, weer een boedelbe schrijving en -toedeling opgesteld.48' De gezamenlijke waarde van pan den, inboedel en waardepapieren van de echtgenoten Koppen-Ingeneger sluit daarin op een bedrag van 46.381.49' Een resultaat voor Johannes' privévermogen dat er, sinds hij in 'de verlopen zaak' van weduwe Chris tina Bender kwam werken, mag zijn: van zestig gulden in 1862 naar bijna een halve ton in 1897. Grotendeels zal dit resultaat te danken zijn onver moeibaar en slim ijveren om de bakkerszaak uit te bouwen. Maar dat Haarlem zich na 1865 aan een langdurige periode van economische stag natie ontworstelde, weer groeide en tot leven kwam zal hem zeker bij zijn HANS KOPPEN 117

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 119