Lezende ambachtslieden Janneke Tump De leescultuur van Haarlemse kuipers, ververs, goud- en zilversmeden, 1620-1720 Inleiding In de 17de en 18de eeuw had Haarlem, net zoals andere Hollandse steden, een grote ambachtelijke sector. Ambachtslieden leerden hun vak op de werkvloer, want praktische vaardigheden werden van meester op leerling doorgegeven door middel van 'learning by doing' of imitatie. Sommige vaardigheden, zoals het maken van houten kuipen of sieraden, konden nu eenmaal alleen door veel te oefenen worden aangeleerd.1' Toch ver schenen er al in de 17de eeuw gedrukte handleidingen over uiteenlopende technische onderwerpen en zijn er meerdere teksten bewaard gebleven die voor en door ambachtslieden werden geschreven en vakkennis bevat ten.2' De gedrukte handleidingen zijn een bewijs dat in elk geval een deel van de ambachtslieden kon lezen. Dat is niet opmerkelijk, want in de Hollandse steden was er in de 17de en 18de eeuw sprake van een gevari eerd en uitgebreid schoolsysteem. Natuurlijk was het onderwijs op deze scholen niet altijd even goed en veel kinderen maakten het lesprogramma niet af, maar het resultaat was wel dat veel stedelingen op zijn minst een beetje konden lezen en schrijven.3' Ofschoon dit ook in Haarlem het geval was, is er vrijwel niets bekend over de leescultuur van de ambachtslieden. Daarom is in dit artikel gekeken naar de instructieboeken die ambachts lieden op de werkvloer gebruikten. Daarna is onderzocht of dergelijke boeken inderdaad in de inboedels van Haarlemse kuipers, textielververs, goud- en zilversmeden voorkwamen. Dit artikel is in de eerste plaats gebaseerd op boeken en teksten die in de 17de en begin 18de eeuw voor en door Hollandse ambachtslieden wer den geschreven. Een tweede bron zijn vierenvijftig boedelinventarissen uit de periode 1620-1720. Om de boedels te vinden werden zoveel mogelijk registers van diverse Haarlemse notarissen onderzocht.4' Een klein aantal werd gevonden met behulp van verwijzingen in de literatuur.5'

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 11